Pridávame sa ku krajinám, ktoré budú chrániť náboženskú slobodu

Kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou komunitou na svete. Vyplýva to aj z analýzy organizácie Pomoc trpiacej cirkvi. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý poslanci parlamentu odsúhlasili návrh uznesenia o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám.

Nábožensky motivované násilie

Upozorniť na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery vo svete má uznesenie, ktorého návrh schválil parlament. Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.

Uznesenie NR SR o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete upozorňuje na fenomén nábožensky motivovaného násilia vo svete. Odporúča vláde, aby po vzore OSN, Európskej únie a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie SR v tejto oblasti. Uznesenie tiež odporúča vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete.

Uznesenie tiež pripomína, že Slovensko má s porušovaním náboženskej slobody skúsenosti z vlastnej histórie. Dôvodová správa preto konštatuje, že v dnešnej dobe je osobitnou morálnou povinnosťou SR, aby vyvinula väčšie úsilie na pomoc prenasledovaným pre vieru vo svete. Prijatie uznesenia ocenila predsedníčka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny NR SR Anna Verešová. "Pripojili sme sa k členským krajinám EÚ, ktoré venujú náboženskej slobode mimoriadnu pozornosť. Zároveň tým Slovensko vyjadruje podporu všetkým obetiam prenasledovania pre náboženské presvedčenie," uviedla Verešová.

Vážny celosvetový problém

Schválenie uznesenia oceňujú aj predstavitelia Pápežskej nadácie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Podľa nich je prenasledovanie kresťanov vážnym celosvetovým problémom, no na Slovensku sa mu doteraz nevenovalo veľa pozornosti. Podľa analýzy, ktorú vypracovala nadácia na konci roku 2018 v 196 krajinách, je na kresťanoch páchaných až 70 percent nábožensky motivovaných útokov a každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je ohrozené základné ľudské právo na slobodu myslenia, pod ktoré spadá aj sloboda vierovyznania.

Podporou uznesenia sa nadácia snaží najmä o to, aby sa tematika náboženskej slobody dostala do povedomia širokej verejnosti. Schválenie uznesenia je podľa nej len prvým krokom. "Je dôležité, aby sme na Slovensku vykročili správnym smerom a aby sa Slovensko pridalo ku krajinám slobodného sveta, pre ktoré je ochrana základných ľudských práv, ako je sloboda myslenia a vierovyznania, skutočnou prioritou," tvrdí riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá