Ťapáková o ovládnutí TV: Vítali ma ozbrojenci, Kočner oznámil, kto je šéf

Aktualizované:
Bývalá šéfka riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková nemala o zmenkách žiadnu vedomosť. Vypovedala tak rovnako ako ostatní riaditelia, ktorí doposiaľ svedčili v kauze falšovania miliónových zmeniek. Ťapáková hovorila aj o násilnom ovládnutí televízie v roku 1998.

Ťapáková o ovládnutí Markízy v roku 1998 uviedla, že ju ozbrojení muži vítali na parkovisku a spomenula aj situáciu v kancelárii riaditeľa. Keď spoločne sedeli v kancelárii Pavla Ruska, Kočner jej oznámil, že "novým generálnym riaditeľom je Peter Čongrády, ktorý tam sedel ozbrojený." Čongrády, zvaný Čongi, bol niekdajší mocný muž podsvetia.

O zmenkách sa dozvedela po medializácii

Pred senátom ŠTS mala pokračovať neverejná výpoveď bývalého novinára a niekdajšieho šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Predvolaný bol aj súčasný riaditeľ televízie Matthias Settele. "O zmenkách som sa dozvedela, až keď boli medializované," uviedla na začiatku svojej svedeckej výpovede Ťapáková v ústave na výkon väzby v Bratislave. Ako generálny riaditeľ, spolukonateľ a štatutárny zástupca televízie sa musela podpisovať pod účtovné uzávierky aj výročné správy. V rámci výkonu svojej funkcie sa však o zmenkách nikdy nedozvedela. "V účtovníctve sa nenachádzali," dodala. Jej vzťah s obžalovaným Marianom Kočnerom neopisuje ako priateľský, spomína na jeho príchod do Markízy v roku 1998, ktorý bol "sprevádzaný hrubou silou".

O angažovaní sa zavraždeného právnika Ernesta Valka v kauze nemala vedomosť. Obe tvrdenia sú v konflikte s výpoveďou obžalovaného. Neskôr vo výpovedi odpovedala na otázky obžalovaného Kočnera. Zaujímala ho finančná situácia Markízy, ale aj jej rozprávanie o obsadení televízie. Keď sa jej pýtal na ozbrojených ľudí, tak okrem tvrdenia, že ju títo ozbrojení muži vítali na parkovisku, doplnila aj informácie o stretnutí v kancelárii riaditeľa. "Keď sme sedeli spoločne v kancelárii pána R., tak ste nám oznámili, že novým generálnym riaditeľom je Peter Čongrády, ktorý tam sedel ozbrojený," doplnila.

Pojednávanie v Kočnerovej prítomnosti

Exriaditeľka televízie bola predvolaná už v júli na pojednávanie v Pezinku, kde sa nedostavila. Na pojednávaní je prítomný obžalovaný Kočner, Pavol Rusko dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Výsluch Petra Tótha sa začal v pondelok s výrazným omeškaním vzhľadom na dlhú Kočnerovu výpoveď. Z výpovede bola vylúčená verejnosť na návrh prokurátora Šantu. Obával sa vyzradenia informácií z prípravných konaní, vzhľadom na to, že Tóth je svedkom vo viacerých trestných veciach.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov". Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá