Z Grónskeho ľadovca sa odtrhla obrovská ľadová kryha

Z Grónskeho ľadovca sa odtrhla obrovská ľadová kryha
Zdroj foto: TASR
Ľadová kryha s rozlohou 120 kilometrov štvorcových sa odtrhla z jedného z najväčších grónskych ľadovcov. Informovalo o tom dnes americké Národné centrum pre skúmanie snehu a ľadu s tým, že po dvoch rokoch ide o odtrhnutie najväčšej kryhy z ľadovca v Grónsku.

Vedci niekoľko rokov pozorovali trhlinu, ktorá vznikla na ľadovej mase v severnej časti Petermannovho ľadovca. Satelitné snímky amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír v pondelok odhalili, že sa úplne odtrhla obrovská súvislá časť ľadu.

Z rovnakého ľadovca sa pred dvoma rokmi odtrhla kryha, ktorá bola ešte dvakrát väčšia. Vedci predpokladajú, že za to môže globálne otepľovanie, čo však zatiaľ ešte presvedčivo žiadne výskumy nepotvrdili. Mnoho ľadovcov, najmä v južnej časti Grónska, sa v posledných rokoch roztápa oveľa rýchlejšie, než počas minulých desaťročí.

Glaciológ Ted Scambos podľa agentúry AP povedal, že odtrhnutím sa najnovšej ľadovej kryhy sa súvislá vrstva ľadu v Grónsku posunula o niečo severnejšie. Vedci okrem toho zaznamenali v júni najväčší úbytok ľadu v Arktíde za celé obdobie, čo NSIDC tento ukazovateľ sleduje.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá