Oblasť Tokia zasiahol silný tajfún, priniesol rekordný vietor a dážď

Jeden z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahol Tokio za uplynulé roky, prešiel nad pevninu východne od japonskej metropoly. Priniesol so sebou rekordne silný vietor a bičujúci dážď, v dôsledku ktorého hrozia záplavy.

Príchod tajfúnu Faxai viedol v oblasti k zrušeniu vyše 100 letov a zastaveniu prevádzky hlavných železničných tratí. Ochromená doprava spôsobila problémy pri raňajšom dochádzaní do práce mnohým obyvateľom širšej oblasti Tokia, v ktorej žije okolo 36 miliónov ľudí. Úrady pritom varovali, že je nebezpečné vychádzať von. Úrady potvrdili úmrtie ženy - päťdesiatničky, ktorú našli ležať na tokijskej ulici a previezli do nemocnice. Zábery z neďalekej bezpečnostnej kamery ukázali, že ju strhol silný vietor a vrazila do budovy, uviedla verejnoprávna televízia NHK. Približne 390.000 domácností v regióne sa ocitlo bez elektriny.

Stred tajfúnu Faxai prešiel nad pobrežie v meste Čiba východne od Tokia krátko pred úsvitom po tom, ako sa prehnal Tokijským zálivom. Sprevádzal ho vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu, čo je najvyššia rýchlosť, akú tam kedy zaznamenali, uviedli japonské médiá. Faxai sa pohybuje rýchlo severným smerom a do poludnia by mal prejsť znova nad Tichý oceán, aj keď silný vietor v oblasti istý čas pretrvá.

Japonsko zasiahne každoročne štyri až päť tajfúnov, len zriedkavo však v oblasti blízko Tokia. Silný tajfún Krosa priniesol v polovici augusta do západného Japonska silný vietor a prívalové dažde, ktoré si vyžiadali najmenej jeden život. Koncom augusta zanechali silné dažde troch mŕtvych pri rozsiahlych záplavách tiež na západe krajiny.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá