Narušili plány tisícov cestujúcich. Piloti British Airways štrajkujú

Piloti leteckej spoločnosti British Airways začali 48-hodinový štrajk, ktorý od polnoci zastavil väčšinu z letov týchto aerolínií a narušil plány tisícov cestujúcich. Dôvodom vôbec prvého štrajku pilotov BA sú spory okolo miezd.

Odborová organizácia pilotov BALPA minulý mesiac spoločnosti British Airways oznámila, že v septembri má v úmysle štrajkovať tri dni. Po protestnej akcii 9. - 10. septembra by mal nasledovať ďalší deň štrajku 27. septembra. BALPA tvrdí, že aerolínie by sa mali s pilotmi podeliť o väčšiu časť zo svojich ziskov. BA tvrdí, že štrajk je neodôvodnený, pretože platová ponuka firmy je férová.

Odbory i aerolínie síce tiež deklarovali ochotu obnoviť rozhovory a predložili príslušné ponuky, štrajku to však nezabránilo. Nepomohla ani výzva britskej vlády, keď hovorkyňa premiéra Borisa Johnsona vyzvala obe strany, aby spor ukončili.

Do práce v pondelok a utorok nenastúpi viac než 4000 pilotov, BA preto museli zrušiť väčšinu z približne 800 letov, ktoré by za deň vypravili. Denne by nimi cestovalo okolo 145.000 pasažierov a šéf BA Alex Cruz pre Sky News v auguste povedal, že zamýšľaný štrajk by "zničil" ich cestovné plány.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá