Taliban verí v obnovenie rokovaní, mali ukončiť dlhoročný konflikt

Hnutie Taliban uviedlo, že Spojené štáty "utrpia viac než ktokoľvek iný" zrušením mierových rokovaní o ukončení 18 rokov trvajúceho konfliktu v Afganistane. O zrušení rozhovorov rozhodol prezident USA Donald Trump. Taliban vo svojej reakcii vyjadril nádej, že sa podarí rokovania obnoviť.

Trump rozhovory zrušil

"Stále veríme, že americké strana sa k tomuto postoju (obnove rokovaní) vráti... Náš boj mal Američanom za ostatných 18 rokov dokázať, že nebudeme spokojní, dokým nebudeme svedkami úplného konca okupácie," uviedol hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.

Vo vyhlásení sa tiež píše, že Taliban už v rámci mierových rokovaní dospel s Washingtonom k dohode, ktorá má USA umožniť stiahnutie vojakov výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov. Obe strany sa podľa Talibanu už chystali na podpis tejto dohody, keď Trump v sobotu nečakane oznámil, že rokovania zrušil. Americký prezident sa vo svojom rozhodnutí odvolal na štvrtkový útok v Kábule, pri ktorom zahynul americký vojak a ďalších 11 ľudí. K zodpovednosti zaň sa prihlásil Taliban.

Taliban Trumpovu argumentáciu odmietol s tým, že takéto vyjadrenie neukazuje "skúsenosť ani trpezlivosť". USA pritom obvinili zo zabitia "stoviek Afgancov". "Američania tým utrpia viac než ktokoľvek iný," uviedol vo vyhlásení Taliban. Dodal, že tým "utrpí ich dôveryhodnosť a viac viditeľný bude na celom svete ich protimierový postoj, zvýši sa počet ich obetí aj finančných strát" a úloha USA na svetovej politickej scéne "bude ešte viac zdiskreditovaná".

TOP videá

Reagoval aj Pompeo

K oznámeniu Trumpa o sa v nedeľu vyjadril aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Ten nevylúčil obnovenie rokovaní s Talibanom, ktorý však podľa jeho slov musí "zmeniť svoje správanie" a dodržiavať svoje sľuby. Pompeo zdôraznil, že Trump sa zatiaľ nerozhodol, že z Afganistanu stiahne vojakov. "Ak sa Taliban nezačne dobre správať, a nebude dodržiavať sľuby, ku ktorým sa zaväzoval celé týždne a v niektorých prípadoch aj mesiace, tak Spojené štáty tlak neznížia... Nebudeme uberať z podpory afganským bezpečnostným silám, ktoré tak ťažko bojujú," povedal.

Na oznámenie Trumpa v nedeľu reagoval aj afganský prezident Ašraf Ghaní. Ten Taliban vyzval na ukončenie násilia a priame rokovania s afganskou vládou, informovala agentúra Reuters. Predbežná dohoda USA s Talibanom počítala s odchodom 5400 amerických vojakov, ale vzbúrenci požadujú, aby z krajiny odišlo všetkých približne 20.000 vojakov USA a NATO. Washington chce výmenou za to záruky, že sa Afganistan nestane útočiskom pre extrémistické skupiny, ktoré budú odtiaľ pripravovať teroristické útoky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá