KĽDR žiada odchod zamestnancov OSN, ich misia vraj zlyhala

KĽDR žiada odchod zamestnancov OSN, ich misia vraj zlyhala
Zdroj foto: SITA/AP
Severná Kórea vyzvala Organizáciu Spojených národov, aby do konca roka znížila počet svojich zamestnancov v tejto ázijskej krajine. Oznámil to hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

Hovorca potvrdil, že OSN dostala oficiálny list z Pchjongjangu. Vedenie KĽDR v ňom žiada o zredukovanie prítomnosti personálu orgánov OSN, ako sú Rozvojový program OSN (UNDP) a Detský fond OSN (UNICEF). "V tomto období vedieme s tamojšou vládou dialóg," uviedol Dujarric s tým, že v roku 2018 dostali prostredníctvom OSN a mimovládnych organizácií humanitárnu pomoc dva milióny Severokórejčanov.

Pre zachovanie súčasnej úrovne je "kľúčové zabezpečiť pokračujúcu podporu OSN v súvislosti s kritickou potravinovou bezpečnosťou, pitnou vodou, výživovým programom, ako aj zmobilizovaním zdrojov," povedal Dujarric. Severná Kórea v zmienenom liste ďalej uviedla, že humanitárne programy OSN zlyhali "vzhľadom na spolitizovanie pomoci OSN nepriateľskými silami".

Kórejská ľudovodemokratická republika čelí prísnym sankciám uvaleným Bezpečnostnou radou OSN v súvislosti s jadrovým a raketovým programom Pchjongjangu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá