Na Bahamy mieri osem ton potravín, obetí po hurikáne je stále viac

TA3 TASR
6.9.2019 06:45

Na 30 mŕtvych sa zvýšil počet obetí hurikánu Dorian a očakáva sa, že toto číslo ešte výrazne narastie. Oznámil to bahamský minister zdravotníctva Duane Sands. OSN zároveň poslala do postihnutej oblasti osem ton potravinovej pomoci.

Desaťtisíce potrebujú pomoc

Svetový potravinový program OSN posiela na Bahamy po ničivom hurikáne Dorian osem ton potravinovej pomoci. Oznámil to hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. "Organizácia nakúpila osem ton potravín a zabezpečuje ich prevoz na Bahamy," uviedol Stéphane Dujarric. Túto potravinovú pomoc podľa jeho slov následne rozdelia desaťtisícom ľudí, ktorí ju naliehavo potrebujú. Dodal, že WFP "zo strediska OSN v Paname zabezpečuje leteckú prepravu generátorov i kancelárskych kontajnerov pre dve logistické strediská, ktoré sa majú zriadiť na hlavných bahamských ostrovoch".

doria_ac1100ae-e339-53f0.jpg

Podľa Dujarrica OSN poskytne aj satelitné vybavenie, aby v postihnutých oblastiach zabezpečila záchranárom spojenie. OSN medzitým oznámila, že na Bahamách potrebuje po ničivom hurikáne približne 70.000 ľudí okamžitú pomoc, prevažne vo forme potravín, pitnej vody, liekov a ubytovania. Dujarric dodal, že vzhľadom na závažné dôsledky hurikánu svetová organizácia uvoľnila zo svojho fondu pre núdzové situácie 5,4 miliónov dolárov na pomoc 39.000 ľuďom.

Počet obetí stúpa

Hurikán Dorian je najsilnejšou búrkou, aká podľa záznamov zasiahla Bahamy. Najhoršie postihnutými sú ostrovy Abaco a ostrov Grand Bahama v severnej časti súostrovia, ktoré zasiahol v nedeľu ako mohutný hurikán piatej kategórie. Kým sa v utorok začal pohybovať smerom na sever, zoslabol na druhú kategóriu. O život prišlo najmenej 30 ľudí a očakáva sa, že toto číslo bude rásť.

Dorian počas prechodu k juhovýchodnému pobrežiu USA v stredu miestneho času znova zosilnel a zaradili ho tak opätovne do tretej z celkovo piatich kategórií. Rotujúci búrkový systém sa momentálne presúva po východnom pobreží USA ako hurikán druhej kategórie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok