Radikálna zmena je nutná. Kalavská obhajovala reformu nemocníc

Aktualizované:
Poskytovanie bezpečnejšej a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti na Slovensku je nevyhnutné. Bez reformy to však nepôjde. Na pôde ministerstva zdravotníctva to uviedla za prítomnosti renomovaných odborníkov ministerka Andrea Kalavská.

Reforma by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť podľa nej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov.

Lepšie podmienky a jasné pravidlá

Kalavská bude v septembri rokovať s politickými subjektmi o reforme nemocníc. "V týždni od 16. septembra si zavolám všetky politické subjekty a budem sa ich snažiť presvedčiť, ukázať legislatívny materiál, či už znenie zákona alebo podzákonné normy, vyhlášky, nariadenia vlády," uviedla.

Kalavská prízvukuje, že chce tému odpolitizovať a vrátiť na odbornú úroveň. "Pozorne sme počúvali všetky názory, aby sme koncept nastavili čo najlepšie na skvalitnenie systému. V súčasnosti sa deje stratifikácia, ktorá je živelná. Chceme do života uviesť jasné a transparentné pravidlá na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a lepšie pracovné podmienky pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov," zdôraznila šéfka rezortu zdravotníctva. Zároveň vyzvala slovenských politikov, aby zaujali "zodpovedný postoj" k téme.

Stratifikácia prinesie napríklad merania cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice budú musieť postupne nastaviť kritériá, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Projekt definuje 28 skupín, ktoré zastrešujú desiatky konkrétnych výkonov. Tie sa musia centralizovať. Nová typológia nemocníc má garantovať zdravotnú starostlivosť v jasne určenom rozsahu. Platná by mala byť od roku 2024. Prinesie aj nový typ nemocníc, ktoré sa budú orientovať na dlhodobú starostlivosť.

TOP videá

AZP: Pacient by mal poznať kvalitu

Asociácia zdravotných poisťovní navrhuje aspoň schválenie vyhodnocovania počtu realizovaných výkonov, miery reoperácií a rehospitalizácií, tzv. EBHR kritérií v prípade, ak sa ani počas septembra nenájde politická dohoda na prijatie stratifikácie ako celku. "Hoci EBHR kritériá sú iba jeden pilier stratifikácie, ich vyhodnocovanie a zverejňovanie by pacientom prvýkrát v histórii SR umožnilo vyberať si nemocnicu aj podľa skutočných výsledkov liečby," vysvetlila výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková.

Ako ďalej upozornila asociácia, pacient si v súčasnosti môže vybrať nemocnicu, kde má byť operovaný, no nemá ako zistiť jej kvalitu, respektíve výsledky liečby iných pacientov. Podľa Kafkovej sa rozhoduje naslepo, v horšom prípade na základe internetových diskusií. "Ak má pacient možnosť voľby, mal by mu štát zabezpečiť aj dostatok transparentných a pre laika pochopiteľných informácií na takéto rozhodnutie," poznamenala.

AZP verí, že diskusia o stratifikácii sa opäť vráti do odbornej roviny. "V prípade Slovenska už len prípadný odklad jej schválenia na ďalšiu vládu bude znamenať stovky až tisíce opakovaných operácií a hospitalizácií, ktorým by sa dalo vyhnúť jej skorším spustením. O odvrátiteľných úmrtiach ani nehovoriac," skonštatovala Kafková. Asociácia pripomenula, že po predstavení projektu zástupcom nemocníc na pôde Ministerstva zdravotníctva SR na jeseň 2018 viac ako 80 percent respondentov spomedzi účastníkov odborníkov súhlasilo, že stratifikácia slovenských nemocníc je potrebná. Neschválenie reformy nemocníc z politických dôvodov by preto AZP považovalo "za jedinečnú premárnenú príležitosť".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá