Činohra národného divadla má po odvolaní Vajdičku nového riaditeľa

Činohra národného divadla má po odvolaní Vajdičku nového riaditeľa
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Novým riaditeľom Činohry Slovenského národného divadla sa stal Peter Kováč. Do funkcie ho vymenoval generálny riaditeľ SND Vladimír Antala, informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Štyri roky bol dramaturgom

Kováč pôsobil v minulosti štyri roky ako dramaturg Činohry SND. Dramaturgicky sa podpísal pod inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Arkádia, Sissi (úteky Alžbety Rakúskej), Mercedes Benz, Veselé paničky windsorské, Nepolepšený svätec či pod inscenáciu pre deti Ako sa Lomidrevo stal kráľom.

Nový riaditeľ Činohry SND absolvoval Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení, odbor Filmová a divadelná veda. Pôsobil tiež ako dramaturg v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. V Divadle SNP v Martine bol umeleckým šéfom a neskôr sa stal jeho riaditeľom. V rokoch 2006 až 2008 viedol ako hlavný koordinátor projekt kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. V roku 2008 bol umeleckým šéfom Slovenského komorného divadla Martin.

Vajdička kritizoval rezort aj riaditeľa

Peter Kováč dramaturgicky pripravil viac ako sto divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách. Ako scenárista a dramaturg sa podieľal na niekoľkých hraných a dokumentárnych filmoch. Rovnako je autorom štúdií o divadle. Preložil viac ako tridsať divadelných hier, niekoľko kníh a esejí.

Menovanie Kováča sa udialo po tom, čo Antala odvolal dovtedajšieho šéfa činohry Michala Vajdičku. Zdôvodnil to nezvládnutím manažérskych povinností, ktoré bolo riešené opakovanými upozorneniami na závažné porušenie pracovnej disciplíny. Vajdička predpokladal, že dôjde k jeho odvolaniu. Tušenie mal už vtedy, keď sa začal zúčastňovať pochodov Za slušné Slovensko a kritizovať ministerstvo kultúry a generálneho riaditeľa SND.

Ministerstvo kultúry na odvolanie Vajdičku reagovalo, že personálne otázky sú výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá