Hurikán Dorian má prvé bete. Zoslabol, no zostáva nebezpečný

Hurikán Dorian má prvé bete. Zoslabol, no zostáva nebezpečný
Zdroj foto: SITA/AP
Sila hurikánu Dorian, ktorý v nedeľu zasiahol súostrovie Bahamy, sa z piatej kategórie v pondelok znížila na štvrtú. Dorian však naďalej zostáva "extrémne nebezpečným" s rýchlosťou vetra 250 kilometrov za hodinu. Informovalo o tom americké Národné centrum pre hurikány. Na Bahamách podľa svetových médií zahynuli v dôsledku hurikánu najmenej piati ľudia.

"Hoci predpokladáme postupné oslabovanie, očakáva sa, že aj v nasledujúcich dňoch zostane Dorian silným hurikánom," uviedlo NHC. Hoci Dorian mierne zoslabol, na Bahamách ešte stále spôsobuje ničivý vietor a dážď. Bahamský premiér Hubert Minnis vyhlásil, že rozsah škôd, ktoré Dorian spôsobil, nemá obdobu.

"S pohľadom na správy z Abaca (skupina bahamských ostrovov) je devastácia bezprecedentná," napísal Minnis na Twitteri. "Dorian je aj naďalej mimoriadne nebezpečnou búrkou. Aktuálne sa zameriavame na zachraňovanie, obnovu a modlitby," dodal.

Senátor ostrova Grand Bahama Kwasi Thompson ľudí varoval, aby zostali doma, a dodal, že vyčíňanie hurikánu bude trvať ešte 10-12 hodín. Podľa jeho slov, ktoré citovala agentúra AP, dostávajú záchranári pre problémy so stúpajúcou hladinou záplavových vôd telefonáty od miestnych obyvateľov. Nateraz sa ale pre zlé počasie nevedia dostať von, aby ľuďom pomohli. Len čo im to počasie umožní, sú pripravení v postihnutých oblastiach zasiahnuť, dodal Thompson.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá