Prezident mal udeliť tituly aj proti vôli ministra

Prezident mal udeliť tituly aj proti vôli ministra
Zdroj foto: SITA
Docent Libor Pavera, ktorý je v Česku známy pre plagiátorskú kauzu, nebol jediný sporný docent, ktorého prezident minulý týždeň vymenoval za profesora. Denník Sme v dnešnom vydaní informuje, že akreditačná komisia spochybnila aj ďalších dvoch českých docentov.

Ide o Karla Klímu a Jozefa Rosinu. Ministerstvo školstva tvrdí, že prezidenta na nich vopred upozornilo. Ešte pred rokom bývalý minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) upozornil, že štyria profesori nespĺňajú kritériá škôl na titul profesor. Vedecké rady univerzít ich aj tak schválili. Žiadal o stiahnutie návrhov, v dvoch prípadoch mu vyhovela len Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Univerzita Komenského, ktorá nominovala českého ústavného právnika Karla Klímu z plzenského práva, návrh nestiahla. Technická univerzita zasa poskytla profesúru Jozefovi Rosinovi, ktorý je dekanom Fakulty biomedicínskeho inžinierstva na Českom vysokom učení technickom v Prahe. Jurzyca tvrdí, že podliezli kritériá. U Klímu mu prekážalo, že predložil len tri vedecké práce, na profesúru ich treba tridsať. Klíma v pondelok nedvíhal mobil. Rektor UK Karol Mičieta vyčíta Jurzycovi, že sa dohodli vec nemedializovať.

V prípade Rosinu zas ministerstvo spochybnilo, že je z odboru biomedicínske inžinierstvo a má získať profesúru v inej špecializácii. „Akreditačná komisia nepochopila, že biofyzika je súčasťou biomedicínskeho inžinierstva,“ povedal Rosina pre Sme. Aj rektor TUKE Anton Čižmár tvrdí, že všetko prebehlo v poriadku. „Ja som ho vymenoval? Predkladal som návrh podľa všetkých právnych predpisov a som rád, že ho konečne prezident vymenoval.“

Šéf akreditačnej komisie Ľuboš Fišer pre Sme povedal, že na žiadosť ministra pracovná skupina Akreditačnej komisie overila profesorov. „Zistili sme, že niektoré publikácie nemali byť zaradené do publikačnej činnosti. Konštatovali sme, že štyria profesori a predovšetkým profesor Klíma nespĺňajú podmienky na vymenovanie“.

Jurzyca musel potom, ako ho školy ignorovali, predložiť návrhy prezidentovi. Prikazoval mu to zákon. „Exminister Jurzyca súčasne informoval pána prezidenta o zisteniach Akreditačnej komisie,“ povedal hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Ani nový minister Dušan Čaplovič (Smer-SD) podľa neho nesúhlasil s vymenovaním profesorov. „Zo strany ministerstva nenastala žiadna zmena,“ povedal hovorca. 
Prezident v pondelok nereagoval, jeho hovorca je na dovolenke a zamestnankyňa tlačového odboru povedala Sme, že nemôže poskytnúť odpovede. Na vymenovanie plagiátora docenta Paveru prezident v piatok reagoval, že o tom nevedel.

Akreditačná komisia preverila aj spôsobilosť univerzít udeľovať akademické tituly docent a profesor. Minister od marca pozastavil právo udeľovať tituly univerzite v Nitre v sporných odboroch. Komisia na poslednom zasadnutí hlasovala aj o odbore „štátne právo“ na UK a „biomedicínske inžinierstvo“ na TU v Košiciach. Konštatovala, že nespĺňajú podmienky na udeľovanie titulov a minister zrejme aj im pozastaví možnosť udeľovať tituly docent a profesor.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá