Starajte sa o seba, odkázala Brazília. Odmietla pomoc G7

Brazília odmietla pomoc skupiny krajín G7 v boji proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese. Vplyvný poradca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, Onyx Lorenzoni, odkázal francúzskemu lídrovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa staral "o svoju krajinu a svoje kolónie".

Venovali im milióny

"(Ponuku) si ceníme, ale možno sú tieto prostriedky potrebnejšie na opätovné zalesňovanie Európy," uviedol Lorenzoni na spravodajskom portáli G1. Lorenzoni narážal na záväzok venovať 20 miliónov dolárov na boj s požiarmi v Amazónii, ktorý si dali lídri skupiny G7 na víkendovom summite vo Francúzsku.

"Macron nedokáže zabrániť ani predvídateľnému požiaru v katedrále, ktorá je svetovým kultúrnym dedičstvom. Čo on chce naučiť našu krajinu?" pokračoval Lorenzoni a narážal na aprílový požiar, ktorý zničil katedrálu Notre-Dame v Paríži. Prezidentský úrad neskôr tieto vyjadrenia potvrdil aj tlačovej agentúre AFP.

Vláda zmenila názor

Brazílsky minister životného prostredia Ricardo Salles predtým novinárom povedal, že ich vláda privítala financie od skupiny G7 na boj proti požiarom, ktoré vyčíňajú na 950.000 hektároch a vynútili si vyslanie armády. Avšak po stretnutí Bolsonara a jeho ministrov brazílska vláda zmenila postoj. "Brazília je demokratický, slobodný štát, ktorý nikdy neuznával kolonialistické a imperialistické praktiky, aké sú zrejme cieľom Francúza Macrona," dodal Lorenzoni.

Napätie medzi Francúzskom a Brazíliou narástlo po tom, čo Macron na Twitteri napísal, že požiare spaľujúce povodie rieky Amazon sú už medzinárodnou krízou a mali by byť aj hlavnou prioritou na summite G7 vo francúzskom letovisku Biarritz. Bolsonaro zareagoval kritikou Macrona, ktorý má podľa neho "myslenie kolonialistu".

Horia pľúca planéty

Hoci je Amazonský prales prevažne brazílsky, je záležitosťou sveta, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. V televíznom vystúpení po summite G7 vo francúzskom Biarritzi zároveň odkázal brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, že mu "nemôžeme dovoliť všetko zničiť".

"Rešpektujeme vašu suverenitu. Je to vaša krajina," vyjadril sa Macron. Vzápätí skonštatoval, že Amazonský prales sú "pľúca planéty" a je teda záležitosťou celej Zeme. "Môžeme vám pomôcť znova zalesniť. Môžeme nájsť spôsoby pre váš ekonomický rozvoj, ktorý rešpektuje prírodnú rovnováhu. Ale nemôžeme vám dovoliť všetko zničiť," povedal. Ako tiež uznal, Európa z Brazílie dováža sóju, takže nie je úplne bez viny, keď ide o poľnohospodársky tlak na prales. "Čiastočne sme spoluvinníci," dodal.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá