O Ústavný súd má záujem deväť kandidátov, iba jeden je nový

Aktualizované:
O Ústavný súd má záujem deväť kandidátov, iba jeden je nový
Zdroj foto: TASR/František Iván
O funkciu ústavného sudcu má zatiaľ záujem deväť uchádzačov. Ôsmi z nich sa už o túto pozíciu uchádzali aj v predchádzajúcich hlasovaniach. Návrhy na kandidátov je možné ešte doručovať do pondelkového poludnia.

Novým menom je Slavomír Trnkócy, ďalšími uchádzačmi sú Libor Duľa, Martina Jánošíková, Peter Straka, Ladislav Duditš, Zuzana Pitoňáková, Libor Duľa, Michal Matulník a Robert Šorl. Návrhy na kandidátov sa môžu doručovať do pondelka 26. augusta do 12.00 h. Poslanci parlamentu majú kandidátov na ústavných sudcov voliť na nasledujúcej schôdzi, ktorá sa začne 10. septembra. Pôjde už o piatu voľbu. V koalícii stále nie je zhoda na spôsobe hlasovania.

Smer-SD trvá na tajnej voľbe, SNS a Most-Híd chcú presadzovať verejnú voľbu. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že neustúpi z požiadavky voliť kandidátov na ústavných sudcov v pléne verejne. Na Ústavnom súde sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Zákonodarcom sa v doterajších voľbách nepodarilo zvoliť plný počet chýbajúcich kandidátov. Parlament doteraz zvolil spolu 14 kandidátov. Do plného počtu 18 teda chýbajú ešte štyria. Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá