Za lesnými požiarmi sú mimovládky, myslí si brazílsky prezident

Za lesnými požiarmi sú mimovládky, myslí si brazílsky prezident
Zdroj foto: Reprofoto youtube.com
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vyhlásil, že za lesnými požiarmi v Brazílii by mohli stáť neziskové organizácie. Povedal, že požiare môžu súvisieť "kriminálnymi činmi" neziskových organizácií, ktoré chcú šíriť obraz ničeného amazonského pralesa po tom, ako im jeho vláda zastavila financovanie.

Požiare podľa prezidenta vypukli "na strategických miestach", pričom sú podľa jeho slov "náznaky, že tam boli ľudia, aby to natáčali". Bolsonaro neponúkol novinárom žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali jeho slová, pričom priznal, že žiadne nemá. Z údajov brazílskeho Národného ústavu pre vesmírny výskum vyplýva, že počet lesných požiarov v Brazílii vzrástol počas prvých mesiacov roku 2019 v porovnaní s vlaňajškom až o 84 percent.

Od januára do augusta bolo zaznamenaných takmer 73.000 požiarov. Za celý rok 2018 ich pritom bolo 39.759, uviedol INPE. Ide o najväčšie množstvo požiarov v amazonskom dažďovom pralese od roku 2013 po tom, ako ich počet v posledných dvoch rokoch klesal. Od minulého štvrtka bolo podľa INPE identifikovaných viac než 9500 nových požiarov, z ktorých väčšina vypukla v Amazónii.

V posledných dňoch zahalil hustý dym niekoľko brazílskych miest. Ako napísala stanica BBC, náhle stmavnutie oblohy v meste Sao Paolo, ku ktorému došlo v pondelok, spôsobili tiež lesné požiare. Toto mesto pritom leží vo vzdialenosti až 2700 kilometrov od amazonských pralesov. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro je terčom kritiky za svoj postoj voči ochrane životného prostredia. Pred ekologickými záujmami a ochranou dažďového pralesa totiž uprednostňuje aktivity farmárov či baníkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá