Vláda odobrila zvýšenie rozpočtu pre Mochovce, ide o stovky miliónov

Vláda na stredajšom rokovaní dala šéfovi ministerstva hospodárstva Petrovi Žigovi mandát, aby na Valnom zhromaždení spoločnosti Slovenské elektrárne súhlasil so zvýšením rozpočtu dostavby jadrovej elektrárne Mochovce o 270 miliónov eur. Žiga to oznámil po rokovaní vládneho kabinetu.

Celú spomínanú sumu podľa Žigových slov uhradí taliansky energetický koncern Enel. "Aj na tento, aj na úver, ktorý bol už poskytnutý ako akcionárska pôžička minulý rok, sa znížia úrokové sadzby, teda firma SE bude na tom hospodársky ešte lepšie, ako bola. Žiadali sme taktiež, aby bola vyvodená personálna (manažérska) zodpovednosť," priblížil.

Rokovania ohľadom dostavby EMO sú podľa Žigu "nepríjemné, ale sú veľmi dynamické". "Rozhodli sme sa, že sa nebudeme už len tak prizerať na veci, ktoré sa v EMO dejú a snažíme sa aktívne využívať 34 %, ktoré štát v spoločnosti SE má, hoci nevieme aktíve vstupovať do samotnej operatívy a do denného rozhodovania. Sú však okamihy, keď sa Enel musí obrátiť na štát pri schvaľovaní niektorých záležitostí a tu využívame našu pozíciu," podčiarkol.

Avizoval, že 30. novembra tohto roku bude EMO pripravená na zavážanie jadrového paliva. "To nastanú administratívne procesy, kedy bude Úrad jadrového dozoru požiadaný o povolenie. To by malo trvať 6 až 7 týždňov, v závislosti, či sa budú nejaké tretie strany odvolávať alebo nebudú odvolávať," doplnil. Dodal, že EMO navštívili kvôli kontrole jadrovej bezpečnosti aj experti z medzinárodnej organizácie OSART. Experti ďalších medzinárodných organizácií navštívia EMO na prelome novembra a decembra, respektíve v roku 2020.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá