O premiérovi, Kalavskej i kandidátke. Fico komentoval špekulácie

O premiérovi, Kalavskej i kandidátke. Fico komentoval špekulácie
Zdroj foto: SITA/Diana Černáková
Smer-SD sa nezaoberá kandidačnou listinou. Takto reagoval predseda Smeru-SD Robert Fico na otázky týkajúce sa premiéra a podpredsedu strany Petra Pellegriniho. Vyjadril sa aj k situácii okolo ministerky zdravotníctva.

O Pellegrinim sa hovorí, že by mohol stranu opustiť a že žiada "čistú kandidačnú listinu" vrátane toho, aby na listine nebol Fico.

Chladnokrvné zostavovanie kandidátky

Predseda Smeru-SD Fico je pripravený urobiť rozhodnutia v záujme toho, aby Smer-SD vyhral budúcoročné parlamentné voľby. Nemusel by byť ani na čele kandidačnej listiny Smeru Pripustil to na tlačovej konferencii s tým, že sa k voľbám postaví tak, aby ich Smer-SD vyhral. Dodal, že za Smer-SD môže kandidovať každý, kto je dnes vo významnej funkcii, narážal tým aj na premiéra Petra Pellegriniho.

V Smere-SD sa podľa Fica v súčasnosti žiadnou kandidátkou nezaoberajú. Pripomenul, že kandidátku navrhuje predseda strany a schvaľuje ju predsedníctvo. Pri jej zostavovaní chce postupovať "chladnokrvne, racionálne a pragmaticky", aby to bolo čo najlepšie pre stranu. Načrtol, že do čela kandidátky sa nebude "tlačiť za každú cenu". Pýta sa však, prečo by nemal ako predseda strany kandidovať.


Fico povedal, že s premiérom komunikuje a spoločne koordinujú svoje postupy, "aby sa navzájom neprekvapovali". "Rešpektujem Petra Pellegriniho ako predsedu vlády," povedal. Špekulácie o atmosfére v strane označil za "nezmysly, rovnako ako Kočnerove esemesky".
Predseda Smeru-SD zopakoval, že o zostavovaní vlády musia rozhodovať parlamentné voľby, a nie ulica alebo majitelia medií. Fico tiež doplnil, že ho mrzí, že musí v čase 51. výročia okupácie vojskami Varšavskej zmluvy hovoriť o cenzúre a porušovaní demokratických pravidiel v tejto krajine.

Nepredložila reformu tak, ako to chcel Fico

Legislatívna rada vlády v utorok odobrila návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikácie. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predložila materiál na rokovanie formou novelizácie súčasnej legislatívy a nie ústavného zákona, ako to od nej žiadal Fico.

Expremiér má vraj s aktuálnym premiérom rovnaký názor na Kalavskej reformu. „Čakám na technické riešenie, pre ktoré sa premiér rozhodne," uviedol s tým, že Pellegrinimu doňho zasahovať nebude. Na stretifikáciu nemocníc podľa neho treba spoločenskú dohodu. Už predtým sa vyjadril, že za reformu, ktorá nebude v podobe ústavného zákona, Smer nezahlasuje.  Šéf Smeru-SD ministerke opätovne odkázal, že by mala uvažovať o svojej politickej budúcnosti. Kalavská v TA3 uviedla, že si počká, čo bude a podľa toho sa rozhodne. Stratifikáciu predložila na rokovanie vlády.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá