Zeman súhlasí s vymenovaním Zaorálka za ministra kultúry

Zeman súhlasí s vymenovaním Zaorálka za ministra kultúry
Zdroj foto: TASR/AP
Český prezident Miloš Zeman súhlasí s návrhom na vymenovanie Lubomíra Zaorálka za ministra kultúry. Informoval o tom v stredu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na prezidentovho hovorcu Jiřího Ovčáčka.

"Po oficiálnom predložení návrhu premiérom sa pán prezident s Lubomírom Zaorálkom stretne, nasledovať bude vymenovanie za ministra. Termíny teraz hľadáme," uviedol Ovčáček na Twitteri. Predseda Českej strany sociálnodemokratickej Jan Hamáček predtým oficiálne oznámil, že Zaorálek je kandidátom ČSSD na ministra kultúry.

"Po tom, ako sa v pondelok Michal Šmarda vzdal postu ministra kultúry, bola ČSSD postavená do novej situácie. Chcem povedať, že sme riešenie našli. ČSSD navrhne pánovi premiérovi, aby ústavným postupom navrhol prezidentovi, aby do funkcie vymenoval Lubomíra Zaorálka," uviedol Hamáček na tlačovej konferencii. Premiér Andrej Babiš pre Českú televíziu povedal, že so Zaorálkom by ako s ministrom kultúry problém nemal. To, že novým ministrom kultúry má byť Zaorálek, povedal pre spravodajský server Novinky.cz už skôr dôveryhodný zdroj z okolia vedenia ČSSD. Podľa informácií denníka Právo Zaorálek s ponukou súhlasil.

Zaorálek bol kritikom súčasného premiéra Babiša a nebol ani veľkým priaznivcom vstupu ČSSD do vlády. Ostro proti Babišovi vystupoval predovšetkým v predvolebnej kampani v roku 2017, a to ešte v čase, keď bol ministrom zahraničných vecí v spoločnej vláde s Babišovým hnutím ANO. České ministerstvo kultúry je bez šéfa od polovice prázdnin. K 31. júlu prezident Zeman po dlhých prieťahoch odvolal Antonína Staňka, navrhovaného nástupcu Michala Šmardu však vymenovať odmietal. V tom sa k nemu nakoniec pridal i premiér Babiš, ktorý pritom návrh nominanta ČSSD sám predložil. Šmarda tento týždeň v pondelok oznámil, že sa kandidatúry vzdáva.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá