Piata voľba sudcov sa blíži, záujem klesá. Kandidujú štyri osoby

Piata voľba sudcov sa blíži, záujem klesá. Kandidujú štyri osoby
Zdroj foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
Ďalšími uchádzačmi o pozíciu sudcu ústavného súdu sú Libor Duľa a Zuzana Pitoňáková, oznámil predseda ústavnoprávneho výboru národnej rady Róbert Madej. Obaja sa o spomínanú funkciu uchádzali aj pri predchádzajúcich voľbách. Okrem nich majú o post ústavného sudcu záujem aj Michal Matulník a Robert Šorl.

Poslanci parlamentu majú kandidátov na ústavných sudcov voliť na nasledujúcej schôdzi, ktorá sa začne 10. septembra. Pôjde už o piatu voľbu. V koalícii stále nie je zhoda na spôsobe hlasovania. Smer-SD trvá na tajnej voľbe, SNS a Most-Híd chcú presadzovať verejnú voľbu. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že neustúpi z požiadavky voliť kandidátov na ústavných sudcov v pléne verejne.

Na ústavnom súde sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Zákonodarcom sa v doterajších voľbách nepodarilo zvoliť plný počet chýbajúcich kandidátov. Parlament doteraz zvolil spolu 14 kandidátov. Do plného počtu 18 teda chýbajú ešte štyria.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na ÚS je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá