Podmienky sú neudržateľné, vylodenie povolili 27 migrantom

Dvadsaťsedem maloletých bez sprievodu dostalo povolenie na opustenie lode Open Arms s viac ako 130 migrantmi na palube, ktorá už 16 dní hľadá bezpečný prístav.

Neochotne povolil vylodenie

Organizácia Proactiva Open Arms na Twitteri uviedla, že evakuáciu mladistvých zabezpečí pobrežná stráž na ostrove Lampedusa. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini ich vylodenie neochotne povolil. V liste premiérovi Giuseppemu Contemu napísal, že môže "údajným" mladistvým povoliť opustiť loď Open Arms aj napriek tomu, že tento krok je v rozpore s jeho postojom.

Talianske úrady už koncom týždňa povolili vylodiť sa deviatim migrantom. Piati mohli plavidlo opustiť z "psychologických" dôvodov, zatiaľ čo ďalší štyria sú ich rodinnými príslušníkmi. Viac ako 100 dospelých migrantov a dve mladistvé osoby so sprievodom stále zostávajú na palube.

Bitky a hádky

Salvini, ktorý presadzuje zneprístupnenie talianskych prístavov pre súkromné záchranárske lode, odmieta v tomto prípade ustúpiť i napriek tomu, že ochotu prijať časť zo zachránených migrantov vyjadrilo šesť iných európskych krajín. Podľa otvoreného listu premiéra Conteho ide o Francúzsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rumunsko a Španielsko.

Šéf organizácie Proactiva Open Arms Óscar Camps na Twitteri oznámil, že podmienky na palube lode sú "neudržateľné" a medzi pasažiermi sa vyskytujú "bitky a hádky", informovala agentúra DPA. Camps neskôr na Twitteri zverejnil video zachytávajúce mladistvých, ako opúšťajú palubu lode.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá