Nech zalesňuje Nemecko. Odporca ekológie útočil na Merkelovú

Nech zalesňuje Nemecko. Odporca ekológie útočil na Merkelovú
Zdroj foto: SITA/AP
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zaútočil na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá podľa neho nemá prečo kritizovať Brazíliu za jej prístup k Amazonskému pralesu. Podľa Bolsonara ide o vnútornú vec Brazílie a zahraničie sa do týchto otázok nemá čo starať.

Merkelová v júni v reakcii na Bolsonarov prístup k životnému prostrediu oznámila, že Nemecko nepošle do Brazílie plánovaných 35 milión eur, čo mala byť súčasť finančnej pomoci na projekty podporujúce trvalú udržateľnosť brazílskeho hospodárstva. "Milá Angela Merkelová by si mala tie peniaze zobrať a zalesniť Nemecko," reagoval na slová nemeckej kancelárky Bolsonaro, a dodal, že zalesňovanie je v Nemecku "oveľa potrebnejšie ako tu".

Bolsonaro je známym odporcom ekológie, hneď po nástupe do funkcie zrušil medzinárodnú konferenciu o klimatických zmenách, ktorá sa mala v jeho krajine uskutočniť v novembri, a tá sa musela presunúť na december a uskutoční sa v Čile. Brazílsky prezident spochybňuje klimatické zmeny a ešte pred nástupom do úradu vyhlasoval, že znepríjemní činnosť zahraničným mimovládnym organizáciám, ktoré sa snažia ochraňovať Amazonský prales, pretože o jeho osude je oprávnená podľa neho rozhodovať len Brazília.

Tempo odlesňovania brazílskeho pralesa, ktoré bolo už predtým enormné, sa od nástupu Bolsonara ešte zvýšilo. Vedci nedávno vypočítali, že Amazonský prales vo svojej súčasnej rozlohe pohlcuje takmer všetky emisie, ktoré produkujú všetky juhoamerické krajiny. Približne 60 percent rozlohy Amazonského pralesa sa nachádza práve na území Brazílie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá