Štát uprednostní pri nájme pôdy malých farmárov, stanovil si podmienku

Aktualizované:
Štát uprednostní pri nájme pôdy malých farmárov, stanovil si podmienku
Zdroj foto: SITA/Jakub Julény
Farmy rodinného typu (malých a mladých farmárov) by štát pri nájme pôdy, ktorú spravuje Slovenský pozemkový fond, mal uprednostniť, ale s podmienkou vykonávania špeciálnej, respektíve živočíšnej výroby

Musia zvýšiť obrat tržby

Uviedol to na stretnutí s médiami štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Gabriel Csicsai. Poslanecký návrh, ktorý by mal upraviť príslušnú legislatívu, bude podľa neho predložený pravdepodobne už na septembrovú schôdzu parlamentu.

"Táto vláda od začiatku deklarovala, že bude podporovať malé, stredné a rodinné farmy. Máme taký pocit, za posledné štyri roky sa toho v tejto veci veľa neudialo, viac sa len hovorilo. Princípom farmárčenia je orná pôda ako základný pracovný prostriedok. Pokiaľ sa k nej malé farmy nemôžu ľahko dostať, dovtedy nemôžeme očakávať rozvoj tejto časti poľnohospodárstva. Rozhodli sme sa preto jasne zadefinovať, ako uľahčiť prístup k pôde," zdôvodnil štátny tajomník ministerstva návrh legislatívnej normy.

"Náš návrh je, že z 500.000 hektárov pôdy, ktorú má SPF v správe, uprednostniť malých farmárov s podmienkou, že budú vykonávať nielen klasickú poľnohospodársku výrobu, ale predložia podnikateľský plán, v ktorom zadefinujú aj živočíšnu alebo špeciálnu poľnohospodársku výrobu, ako aj spracovanie (agroproduktov) a ich predaj. Skrátka, musia obrat (tržby, pozn. TASR) z jedného hektára zvýšiť," priblížil.

Záujem o pôdu by podľa jeho slov mohlo mať za navrhovaných podmienok "niekoľko tisíc" farmárov. "Rôzne záujmové združenia mladých a malých farmárov za najväčšiu prekážku označujú to, že nemajú pôdu, čo im znemožňuje rozšíriť svoje poľnohospodárske podnikanie," upozornil. Pripomenul, že v súčasnosti legislatíva umožňuje uprednostniť drobných farmárov pri prenájme pôdy od štátu.

Na vojnu s gazdami nie je čas

"Predpisy umožňujú uprednostniť takýchto malých farmárov, ale je to na rozhodnutí úradníkov a je to veľmi ťažko realizovateľné. Preto to chceme (farmárom) uľahčiť. Pred 4 rokmi za ministra Ľubomíra Jahnátka rok a pol fungoval podobný zákon, len potom sa to z neznámych príčin zrušilo. Viem, že dodnes je na SPF 150 žiadostí farmárov na pridelenie pôdy z toho titulu, ktorí neboli zatiaľ vyrozumení, čo je s ich žiadosťou," dodal Csicsai.

V súvislosti s nákazou afrického moru ošípaných Csicsai uviedol, v súčasnosti nie je čas na vojnu s gazdami, mal by byť odškodnený každý domáci chovateľ ošípaných, nielen registrovaný. "V tejto chvíli sa musíme sústrediť na opatrenia na zabránenie jej ďalšieho šírenia a likvidáciu ohnísk nákazy," podčiarkol Csicsai. Obviňovať chovateľov z ilegálnej činnosti, lebo si nesplnili svoju oznamovaciu povinnosť a svoje farmy nezaregistrovali, v tejto chvíli nepovažuje Csicsai za správne.

"Myslím si, že efektívne opatrenia na zastavenie a likvidáciu AMO musia byť prioritou pre celý rezort. Ak do niečoho máme investovať, tak to je práve zastavenie nákazy a odškodnenie všetkých. Teraz naozaj nie je čas na vojnu s drobnochovateľmi. Sankcie za nedodržanie zákonných povinností riešme, veď zákon musí platiť pre všetkých, ale až po zastavení šírenia nákazy a zabezpečení disciplíny a účinnej spolupráce chovateľov s úradmi," doplnil štátny tajomník.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá