Výbor oslovil športovcov, ktorých v roku 1984 obrali o šancu víťaziť

TA3 TASR
14.8.2019 11:10

Slovenský olympijský a športový výbor aj Slovenská asociácia olympionikov vydali spoločné vyhlásenie k slovenským športovcom, ktorí boli okradnutí o účasť na OH 1984 v Los Angeles.

Výbor oslovil športovcov, ktorých v roku 1984 obrali o šancu víťaziť
TASR/ Pavel Neubauer

Prečítajte si vyhlásenie SOŠV a SAO k slovenským športovcom, ktorí boli okradnutí o účasť na OH 1984 v Los Angeles.

"Vážení športovci,

ktorí ste vinou politicky motivovaného bojkotu prišli o účasť na olympijských hrách 1984 v Los Angeles. V uplynulých dňoch sme si pripomenuli 35 rokov od konania Hier XXIII. olympiády v americkom Los Angeles. Mala na nich štartovať aj výprava vtedajšej ČSSR s množstvom slovenských športovcov, medzi ktorými boli aj adepti na zisk olympijských kovov. Za všetkých možno menovať napríklad atlétov Imricha Bugára, Jozefa Pribilinca, Pavla Blažeka, vzpierača Miloša Čiernika, rýchlostného kanoistu Felixa Masára, zápasníkov Jozefa Lohyňu a Daniela Karabina, či strelca Jána Kermieta.

Žiaľ, účasť na OH 1984 drvivá väčšina štátov vtedajšieho tzv. Sovietskeho bloku, vrátane ČSSR, z politických dôvodov bojkotovala. Tým boli naši športovci okradnutí o možnosť účasti na najväčšom svetovom športovom sviatku. A keďže vrcholná športová kariéra v tých časoch netrvala príliš dlho, pre niektorých z Vás to bola jediná takáto šanca v živote.

Ako "odškodnenie" za politické rozhodnutie, ktoré sa zrodilo v Moskve, sa vo viacerých socialistických krajinách, vrátane ČSSR, uskutočnili "náhradné" olympijské hry s názvom Družba'84 (Hry priateľstva). Zúčastnilo sa na nich zhruba 2300 športovcov zo 49 krajín. Napriek obrovskému sklamaniu z neúčasti na OH v Los Angeles podali mnohí česko-slovenskí športovci na súťažiach Družba vynikajúce výkony. Reprezentanti ČSSR získali na týchto súťažiach spolu 48 medailí (2-18-28), pričom v merateľných odvetviach dosiahli neraz lepšie výkony, než za aké sa v Los Angeles udeľovali olympijské medaily. Žiaľ, niektorí naši špičkoví športovci sa na súťažiach Družba stali aj obeťami neobjektívneho rozhodovania (predovšetkým chodci Pribilinec a Blažek, ktorí boli na 20 km neoprávnene diskvalifikovaní z vedúcej pozície).

U iných bolo sklamanie z násilného prerušenia ich olympijského sna také veľké, že predčasne ukončili svoju vrcholnú športovú kariéru. Po tom, čo všetko športu v predošlých rokoch obetovali, pre nich okradnutie o možnosť štartu na OH predstavovalo tragédiu. Niektorí ďalší naši špičkoví športovci zase zakrátko emigrovali, na čom sa v nemalej miere podpísalo aj ich roztrpčenie z bojkotu OH v Los Angeles.

Chceli by sme si s Vami pripomenúť Vaše skvelé výkony, športové momenty a vynikajúcu reprezentáciu Česko-Slovenska v období, ktoré predchádzalo OH v Los Angeles, aj na samotných súťažiach Družba'84. Slovenský olympijský a športový výbor aj Slovenská asociácia olympionikov vyjadrujú hlbokú ľútosť nad tým, že naši športovci sa v tom období stali obeťami politického boja vo vtedajšom bipolárne rozdelenom svete. Všetci pevne veríme, že situácia, v akej došlo v súvislosti s OH 1984, sa už nebude v budúcnosti opakovať. Je však potrebné pripomínať si takéto udalosti.

Treba pritom mať na pamäti, že olympijské hry slúžia ako mosty medzi ľuďmi bez rozdielu štátnej príslušnosti, národnosti, farby pleti, či náboženstva, a že ich spájajú. Olympizmus, olympijské ideály a duch fair play ukazujú ľudstvu cestu, ako môžeme byť lepší.

Pre historickú pamäť pripomíname mená slovenských športovcov, ktorí na súťažiach Družba'84 získali medaily vo farbách ČSSR:

HÁDZANÁ (Ženy, hralo sa v Trenčíne, ČSSR): 2. ČSSR, zo Slovenska v striebornom tíme boli: Mária Ďurišinová, Anna Hradská, Marta Chlpeková, Marta Pösová, Štefánia Čorbová, Alena Damitšová, Daniela Trandžíková, Mária Beňová, Bibiana Ščerbáková, Mária Borosová, Erika Gombošová, Božena Mažgútová, Marta Jurišičová, Jana Stašová

BASKETBAL (Muži, hralo sa v Moskve, ZSSR): 2. ČSSR, zo Slovenska v striebornom tíme boli: Stanislav Kropilák, Otto Matický, Juraj Žuffa, Ľudovít Kristiník, Peter Rajniak, Igor Vraniak

ATLETIKA (Súťažilo sa v Moskve, ZSSR) - medailisti z radov Slovákov: 2. Pavol Szikora (strieborný v chôdzi na 50 km), 3. Eva Murková (členka bronzovej štafety ČSSR na 4x100 m)

CYKLISTIKA (V cestnej cyklistike sa súťažilo vo Forste, NDR): 3. Milan Jurčo (člen bronzového družstva ČSSR v časovke)

PLÁVANIE (Súťažilo sa v Moskve, ZSSR): 5 x 3. Marcel Géry (bronzový na 100 m motýlik i 200 m motýlik a člen bronzových štafiet ČSSR na 4x100 m v. sp., 4x200 m v. sp. a 4x100 m pol. pret.)

VZPIERANIE (Súťažilo sa vo Varne, Bulharsko): 3. Miloš Čiernik (bronzový v dvojboji do 100 kg)

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (Súťažilo sa v Olomouci, ČSSR): 3. Jana Labáková (členka bronzového družstva ČSSR)

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (Súťažilo sa v Grünau, NDR): 3. Felix Masár (bronzový v K1 na 1000 m)

BOX (Súťažilo sa v Havane, Kuba): 3. Ján Franek (bronzový do 75 kg)

ZÁPASENIE (Vo voľnom štýle sa súťažilo v Sofii, Bulharsko): 3. Jozef Lohyňa (bronzový vo voľnom štýle do 82 kg)"

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok