Pred rokom sa zrútil most smrti v Janove, zanechal desiatky obetí

V Taliansku si pripomenuli rok od tragického pádu mosta v Janove. V meste sa zišli vrcholoví politici, ale aj široká verejnosť. Presne o 11:36 h. držali na znak úcty k obetiam tragédie minútu ticha.

Obetiam venovali minútu ticha

Talianski politickí lídri odložili bokom spory a zúčastnili sa na spomienkovom podujatí v prístavnom meste Janov pri príležitosti prvého výročia zrútenia diaľničného viaduktu, pri ktorom zahynulo 43 ľudí. Napriek politickej kríze sa taliansky prezident Sergio Mattarella spolu s lídrami politických strán na mieste nešťastia zúčastnili na omši, ktorá sa konala v opustenom sklade pri troskách z už zdemolovaného mosta.

Mnohí prítomní sa neubránili slzám, keď si na začiatku ceremónie pamiatku obetí pripomenuli čítaním ich mien. V prvom rade stáli politici s vážnou tvárou vrátane premiéra Giuseppeho Conteho a ministra vnútra Mattea Salviniho. Presne o 11.36 h, teda vo chvíli, keď došlo pred rokom k tejto tragédii, venovali Janovčania obetiam minútu ticha, počas ktorej však zneli zvony všetkých miestnych kostolov a sirény lodí v prístave.

Priorita talianskej vlády

Diaľničný most nad údolím rieky Polcevera v Janove sa čiastočne zrútil vlani 14. augusta, pričom zahynulo 43 ľudí. Katastrofa si tiež vyžiadala evakuáciu vyše 500 obyvateľov neďalekých obytných budov, keďže hrozil pád ďalších častí mosta. Pod troskami časti mostovky, ktorá sa nachádzala vo výške približne 50 metrov nad zemou, našli zasahujúce zložky zničené vozidlá s mŕtvymi osobami. Tzv. Morandiho most, ktorý bol v čase svojho dokončenia v roku 1967 všeobecne považovaný za odvážny architektonický projekt, sa stal symbolom spájajúcim dve časti prístavného mesta.

Prokuratúra sa snaží zistiť príčinu nešťastia a nevylučuje, že zrútenie mohli zapríčiniť chyby v konštrukcii mosta alebo nedostatočná údržba. Vládni predstavitelia zo zodpovednosti za pád časti mosta obvinili diaľničnú akciovú spoločnosť Autostrade per l'Italia. Ide o divíziu spoločnosti Atlantia, ktorej vlastníkom je rodina Bennettonovcov. Talianska vláda spravila z rekonštrukcie mosta svoju prioritu a prisľúbila, že nový oceľový most slávnostne otvoria na budúci rok. Ten po tragédii zadarmo navrhol svetoznámy taliansky architekt Renzo Piano pochádzajúci z Janova.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá