Na Hrone sa objavil nezvyčajný úkaz. Hladinu pokryla biela pena

Biela pena, ktorá pokryla hladinu rieky Hron v okolí Zvolena, nespôsobila úhyn živočíchov. Konštatovali to pracovníci inšpekcie životného prostredia, ktorých spolu s políciou, hasičmi a vodohospodármi privolali k nezvyčajnému úkazu.

Penu analyzovali

Ako uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene Dušan Hancko, hasiči vykonali na miesto výjazd pred 7.00 h. Spoločne s inšpekciou životného prostredia a Slovenským vodohospodárskym podnikom sa snažili zabezpečiť analýzu pôvodu, respektíve charakteru peny, toho, čo ju produkuje, a vykonali monitoring, pokiaľ až siaha.

"K produkcii tej peny dochádza len na nerovnostiach, na takejto hati alebo nejakých 'perejach', kde dôjde k prevzdušneniu, a potom sa spontánne rozpadne. Nie je čo zachytávať, separovať alebo riešiť. Nedošlo ani k úhynu rýb. Rovnako neboli indikované ani žiadne zmeny, ktoré by to v budúcnosti mohli spôsobiť," reagoval Hancko.

Potvrdili to aj pracovníci z inšpekcie životného prostredia. Podľa nich merania nepreukazujú zmenené hodnoty vody, ktoré by boli nebezpečné pre vodné živočíchy. Pena sa vyskytuje iba v povrchových častiach a dochádza k jej výskytu na prepadliskách, ktoré sa nachádzajú po vodnom toku.

Situáciu budú kontrolovať

Podľa polície sa už v pondelok vo večerných hodinách pena vyskytovala na toku rieky Hron v banskobystrickej mestskej časti Šalková. Výsledky odobratých vzoriek a vykonaných meraní boli rovnaké ako v utorok vo Zvolene. K úhynu vodných živočíchov nedošlo.

"Podľa doterajších zistení ide s najväčšou pravdepodobnosťou o povrchovo aktívne látky, ktoré reagujú pri okysličovaní vody a vytvárajú aktívnu penu. Zamestnanec z povodia rieky Hron, ktorý má v správe úsek, kde k výskytu peny došlo, tiež vykonal potrebné merania a nezistil vo vodnom toku nebezpečné hodnoty. Nie je vylúčené, že pena bude postupovať v smere toku aj do iných okresov," konštatovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Situáciu budú kompetentní priebežne kontrolovať a v prípade zistenia akýchkoľvek rušivých skutočností sa pridá aj polícia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá