Zábery z brutálneho zatýkania dievčaťa vyvolali v Rusku pobúrenie

V Rusku vyvolal pobúrenie videozáznam zachytávajúci policajta, ako pri zatýkaní zasadil mladej žene ranu päsťou do brucha. Ľudskoprávna organizácia Agora spustila pátranie po tomto policajtovi a advokátka poškodenej žiada začať trestné stíhanie policajtov prítomných pri zadržaní.

Použili násilie

Advokátka Darje Sosnovskej podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy uviedla, že incident vyprovokovalo to, keď sa jej mandantka slovne ohradila proti zadržaniu zdravotne postihnutej osoby na sobotňajšej, úradmi povolenej demonštrácii v Moskve. Podľa advokátky pri zadržaní jej mandantky bolo sedem policajtov, ktorí voči nej použili násilie: okrem úderu do brucha dostala aj ranu do hlavy a bola vystavená hrubému zaobchádzaniu, keď ju nakladali do policajnej dodávky. Advokátka dodala, že mladá žena naďalej pociťuje silné bolesti v brušnej oblasti i hlavy.

Sosnovská bola obvinená z porušenia zákona o účasti na mítingoch. Súdne pojednávanie s ňou sa uskutoční v utorok. V médiách sa pertraktuje aj prípad režiséra Dmitrija Vasiľjeva, ktorý je v poradí 13. osobou obvinenou v kauze masových nepokojov počas demonštrácie konanej v Moskve 27. júla na protest proti nezaregistrovaniu nezávislých kandidátov - uchádzačov o post poslanca v Moskovskej mestskej dume.

Policajti ho zadržali uplynulý piatok, pričom v sobotu ho museli previezť do nemocnice v zhoršenom zdravotnom stave, pretože vo väzbe mu odobrali inzulín, na ktorý je ako diabetik odkázaný. Lekári sa v jeho prípade obávajú opuchu mozgu.

Nostalgia po časoch milície

Tieto i viaceré ďalšie prípady, keď bezpečnostné zložky voči demonštrantom v Moskve použili neprimerané násilie, komentoval aj verejný policajný ombudsman Vladimir Voroncov. Uviedol, že mnoho policajtov a príslušníkov bezpečnostných zložiek "oceňuje zlé zaobchádzanie s demonštrantmi na ulici". K tomuto záveru Voroncov dospel aj na základe monitorovania ich reakcií na sociálnych sieťach.

"Všeobecne platí, že v polícii je nostalgia po časoch milície, keď mohli beztrestne biť, koho chceli. Panuje tiež stereotyp v myslení, že každý, kto prišiel na akúkoľvek masové zhromaždenie, je a priori nepriateľ. Nemyslia si to síce všetci (policajti), ale je ich veľa," napísal Voroncov podľa Echa Moskvy.

Ako príklad uviedol reakciu časti policajtov na videozáznam o ich kolegovi, ktorý udrel ženu do brucha. Veľa policajtov na to podľa neho "reagovalo štýlom, že tak to treba robiť". Zároveň pripomenul, že "v polícii platia obmedzenia, pokiaľ ide o zverejňovanie osobných vyhlásení, názorov a hodnotení činnosti štátnych orgánov". Za ich porušenie hrozí aj strata zamestnania. V súvislosti s odmietnutím zaregistrovať časť nezávislých kandidátov sa v Moskve od polovice júla konajú pouličné protesty, počas ktorých bolo zadržaných vyše 2000 ľudí.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá