V Handlovej spomínali na baníkov, premiér žiada spravodlivosť

Aktualizované:
Život deviatich baníkov a 11 banských záchranárov si vyžiadal výbuch v handlovskom podzemí z 10. augusta 2009. Na obete najväčšej banskej tragédie v histórii novodobého baníctva na Slovensku, ako i ďalšie obete banských nešťastí spomínala verejnosť v Handlovej počas pietneho podujatia Deň bielych ruží.

Musíme ukončiť traumu, vyzval premiér

"Je to už desiaty rok, kedy si pripomíname tieto tragické udalosti. Ide o najväčšie banské nešťastie v novodobej histórii našej krajiny. Som veľmi rád, že prišlo veľa ľudí a uctili sme si pamiatku tých, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania, nielen baníkov, ale aj záchranárov, ktorí im išli na pomoc, a ktorí riskovali pre svojich priateľov a kolegov životy," povedal predseda vlády Peter Pellegrini.

Podľa neho sa nemôže ďalej tolerovať stav, kedy pomaly po viac ako desiatich rokoch sa pozostalí nedočkali spravodlivého a právoplatného verdiktu súdu, pričom sa uskutočňujú neustále súdne konania a odvolávania. "Ja nemôžem hovoriť, aké má byť to rozhodnutie, len môžem apelovať, aby bolo čo najskôr, aby bolo spravodlivé a právoplatné. Aby sme túto traumu pomohli ukončiť. Rodiny pozostalých sa neustále pýtajú, ako to v skutočnosti bolo. Či nesie alebo nenesie niekto zodpovednosť za vyhasnuté životy ich rodinných príslušníkov," ozrejmil.

Pellegrini chce preto požiadať príslušné súdy a aj najvyššie vedenie celého súdnictva, keďže vláda na to nemá dosah, nech urobia všetko preto, nielen v tomto vážnom prípade, ale i ďalších, ktoré traumatizujú spoločnosť, aby ich pomohli raz a navždy uzavrieť a spravodlivo rozhodnúť. "Je to dôležité pre Slovensko a je to dôležité aj preto, aby si súdna moc, ktorá je nezávislá od ostatnej moci, mohla postupne budovať späť dôveru, ktorú medzi občanmi SR stratila," zdôraznil.

Symbol nádeje a nevinnosti

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú poslanci schválili 26. októbra 2010, priradila do kalendára Pamätný deň Slovenskej republiky - 10. august ako Deň obetí banských nešťastí. Na stretnutí zástupcov hornonitrianskych baní a mesta Handlová, ktoré inicioval v roku 2010 primátor Rudolf Podoba, boli ako symbol tohto dňa vybraté práve biele ruže. Biela ako symbol nevinnosti a zelené lístky ako symbol nádeje, že sa už nič také nestane.

Deň obetí banských nešťastí si verejnosť prvýkrát pripomenula v roku 2011. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá