P. Šťastný je jedným z najlepších európskych hokejistov všetkých čias

P. Šťastný je jedným z najlepších európskych hokejistov všetkých čias
Zdroj foto: SITA
Slovenská hokejová legenda Peter Šťastný patrí do najlepšej desiatky európskych hráčov histórie.

Myslí si to prestížny magazín The Hockey News, podľa ktorého z Európanov najhlbšiu brázdu na zámorských klziskách i vo svete zanechal český brankársky fenomén Dominik Hašek. Na 6. miesto časopis prekvapujúco zaradil Valerija Charlamova, ktorý klubový hokej v zámorí nikdy nehral.


Šťastný "pristál" v hodnotení na 5. mieste a rubrikár Ken Campbell pri ňom komentuje nasledovne: "Hráči, ktorí ho pri jeho začiatkoch v NHL chceli fyzicky zastrašiť sa nedokázali čudovať, ako môže byť napriek bitkám tak produktívny. Jeho schopnosti boli legendárne, ale na výslnie ho dostala najmä jeho podceňovaná mentálna a fyzická odolnosť."


The Hockey News staval rebríček najväčších európskych hviezd po tom, ako sa dvaja veteráni Jaromír Jágr a Teemu Selänne rozhodli v zámorí o rok predĺžiť svoje bohaté kariéry. Jágra klasifikoval na 3. mieste, hneď za ním je Selänne.
Najväčšia pocta sa ušla "nechcenému" Haškovi, ktorý pri ambíciách pokračovať v chytaní aj v 47 rokoch zatiaľ dostáva košom od klubov NHL. Naposledy, zrejme preňho najbolestivejšie, ho odmietli v Buffale, teda na mieste, kde sa etabloval medzi nezabudnuteľné postavy ligy. "Šesť Vezinových trofejí a dve Hartove ho vynášajú na vrchol. Mnohí hovoria o Dominátorovi ako vôbec o najlepšom brankárovi histórie NHL a títo ľudia určite nebudú ďaleko od pravdy," píše sa v komentári.


Medzi Haška a spomínanú dvojicu útočníkov sa na druhé miesto vklinil švédsky obranca Nicklas Lidström, v ktorého neprospech v porovnaní s Haškom hovorí absentujúca Hartova trofej vo vitríne.
V druhej polovici minirebríčka je pretlak ruských hokejistov -  spomínaný Charlamov je 6., Pavel Bure 8., Sergej Fiodorov 9. a desiatku uzatvára Alexander Mogiľnyj. Zvyšné miesto sa ušlo fínskemu hokeju, keď Jariho Kurriho zaradili na 7. miesto.
Medzi desiatku sa nezmestili výrazné osobnosti ako Börje Salming, Peter Forsberg, Mats Sundin či Igor Larionov.

Rebríček najlepších Európanov histórie NHL:
1. Dominik Hašek (ČR), 2. Nicklas Lidström (Švéd.), 3. Jaromír Jágr (ČR), 4. Teemu Selänne (Fín.), 5. Peter ŠŤASTNÝ (SR), 6. Valerij Charlamov (Rus.), 7. Jari Kurri (Fín.), 8. Pavel Bure, 9. Sergej Fiodorov, 10. Alexander Mogiľnyj (všetci Rus.)

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá