Cez víkendy je oveľa viac nedostatkov, zistili potravinoví kontrolóri

Aktualizované:
Cez víkendy je oveľa viac nedostatkov, zistili potravinoví kontrolóri
Zdroj foto: TA3
Kontrolóri sa opäť vo veľkom pozreli na baliarne, prvovýrobcov, hypermarkety, trhoviská, aj internetové obchody s potravinami. Zistili 1906 nedostatkov, čo predstavuje 6,4 % prevádzok. Najčastejšie išlo o nedostatočnú hygienu zamestnancov či pomôcok, ale kontrolóri našli napríklad aj uhynutého hlodavca.

Mimoriadne náročný rok

"Tento rok je v oblasti kvality a bezpečnosti potravín mimoriadne náročný. Na jar sme sa museli vysporiadať so škandálom s poľskou hovädzinou, v týchto dňoch zase rezonuje odhalenie nákazy afrického moru ošípaných na východnom Slovensku. Aj takéto prípady poukazujú na to, že ak chceme mať na stoloch bezpečné potraviny, musíme byť neustále v strehu. Oproti minulému roku sme sa rozhodli potravinové kontroly ešte zintenzívniť," uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy si posvietili na prvovýrobcov, baliarne, distribútorov, veľkoobchodné sklady, hypermarkety, supermarkety a aj malé predajne. Kontrolám sa nevyhli ani trhoviská, čerpacie stanice a internetové obchody. Od 1. januára do 30. júna 2019 zrealizovala potravinová kobra vyše 30-tisíc kontrol potravín na celom Slovensku. Nedostatky objavila v 1 906 prípadoch, čo predstavuje 6,4 percenta pochybení. "Inšpektori rozdali 1 138 blokových pokút v celkovej výške 28 202 eur. V správnom konaní uložili 137 opatrení. V sledovanom období nadobudli právoplatnosť pokuty vo výške takmer 3,2 mil. eur, pričom najvyššia právoplatná pokuta sa vyšplhala na jeden milión eur,“ zosumarizoval výsledky úradných kontrol ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.

Pohoreli aj produkty z tretích krajín

Kontrolované prevádzky najčastejšie doplatili na zanedbávanie hygieny strojov, pracovných pomôcok, skladových priestorov, predajných priestorov a aj osobnej hygieny pracovníkov. Inšpektori odhalili aj kontaminované potraviny, nečitateľné či nesprávne označenia, potraviny po uplynutí dátumu spotreby a minimálnej trvanlivosti, nedodržiavanie predpísaných teplôt, nevyhovujúce laboratórne analýzy či klamlivo označený tovar.

Počas úradných kontrol bolo odobratých 8 010 vzoriek potravín a surovín, z čoho boli ku 8. augustu ukončené testy 7 107 vzoriek. Predpisy porušilo 275 vzoriek, čo predstavuje 3,9 percenta pochybení. Kontrolné testy odhalili závažné prípady kontaminovaných potravín. "V grilovacom syre a v šunkovej saláme úradoval patogén listeria monocytogenes. V chladených kuracích prsiach bola zase zistená prítomnosť baktérie rodu Salmonella," ozrejmil Jozef Bíreš.

Na zozname nevyhovujúcich potravín skončili aj produkty so zamlčanými látkami. V kontrolách pohorelo aj viacero druhov potravín dovezených z tretích krajín, ktoré prekročili maximálne povolené množstvá vybraných látok. V rámci cielených kontrol zameraných na vysledovateľnosť ovocia a zeleniny navštívila potravinová kobra aj trhoviská, kde dochádza najčastejšie k predaju tovaru bez sprievodných dokladov alebo vydávaného za „domáci“, t.j. zo záhradkárskych prebytkov. "Inšpektori nadviazali na kontroly trhovísk vykonaných počas pestovateľskej sezóny v minulom roku. Celkovo zrealizovali 147 úradných kontrol, pričom nedostatky našli takmer v 44 percentách," uzavrel Bíreš.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá