Spúšťajú dlhoočakávanú liberalizáciu. O trate sa bude súťažiť

Aktualizované:
Spúšťajú dlhoočakávanú liberalizáciu. O trate sa bude súťažiť
Zdroj foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Rezort dopravy spúšťa dlhoočakávanú liberalizáciu železničných tratí. Historicky prvou traťou, o ktorú môžu dopravcovia súťažiť v transparentnej súťaži, je 21 kilometrov dlhá regionálna trať Žilina – Rajec. Úspešný uchádzač bude v zmysle zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať trať počas 10 rokov. Ministerstvo si od liberalizácie sľubuje zvýšenie konkurencieschopnosti na železniciach a predovšetkým lepšie a kvalitnejšie služby pre cestujúcich.

Prvý tender na trať Žilina - Rajec

Ministerstvo dopravy začína prvý tender na vlakového dopravcu na regionálnej trati Žilina - Rajec v dĺžke 21 kilometrov. Znamená to štart dlhoočakávanej liberalizácie železničných tratí na Slovensku. Úspešný uchádzač podľa zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme bude desať rokov prevádzkovať osobnú vlakovú dopravu na uvedenej trati. Ako ministerstvo dopravy informovalo v tlačovej správe, od liberalizácie si sľubuje zvýšenie konkurencieschopnosti na železniciach a najmä lepšie a kvalitnejšie služby pre cestujúcich.

"Liberalizácia na našich železniciach je jednou z priorít, o ktoré som sa usiloval. Chceme ľuďom priniesť možnosť výberu, dostatok kapacity a vyššiu kvalitu cestovania," povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek. "Som veľmi rád, že dnes tento proces spúšťame a budem sa tešiť na kvalitné služby pre ľudí," uviedol minister.

Oznámenie o zámere začať súťaž na trať Žilina - Rajec zverejnil rezort dopravy v súlade s pravidlami Európskej komisie minimálne rok vopred v Európskom vestníku. Poskytol tak základnú informáciu pre potenciálnych záujemcov, aby sa mohli pripraviť. Lehota na predkladanie žiadostí o účasť vo verejnej súťaži je tridsať dní od zverejnenia oznamu na stránke ministerstva dopravy. Splnenie podmienok bude hodnotiť nezávislá komisia na ministerstve dopravy.

Od februára 2020

"Následne dopravcom, ktorí splnia právne, technické a odborné podmienky na zabezpečenie dopravných výkonov, budú poskytnuté detailné súťažné podklady. Ich obsahom bude samotný rozsah vlakov na trati, cestovné poriadky či finančné podmienky," priblížila rezortná hovorkyňa Karolína Ducká. V prípade trate Žilina - Rajec je zámerom, aby dopravca začal obsluhu 21-kilometrovej trate od februára 2020. "Ministerstvo dopravy verí, že víťaz zatraktívni dopravu vlakmi a cestujúcich bude pribúdať," dodala.

Trať Žilina - Rajec je prvou z troch plánovaných tratí, ktoré budú ponúknuté do verejnej súťaže. Postupne budú nasledovať Bratislava - Komárno a Košice - Moldava nad Bodvou. Všetky podľa rezortu dopravy patria z hľadiska každodenného cestovania k tratiam, ktoré majú potenciál do budúcnosti. Skúsenosti z prvých súťaží chce štát využiť pri rozhodovaní o ďalšom postupe liberalizácie, teda akým smerom sa uberať a s akým balíkom tratí, s cieľom zabezpečiť kvalitnú a dostupnú železničnú dopravu na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá