Nepredávajú zlato, ale koncentrát. Banský úrad odmieta obvinenia

Aktualizované:
Hlavný banský úrad v Banskej Štiavnici odmietol kritiku opozičnej strany Sloboda a Solidarita za nečinnosť pri kontrolách poplatkov za ťažbu zlata v Hodruši-Hámroch. Podľa SaS prichádza štát na poplatkoch za ťažbu zlata o státisíce eur.

Podľa riaditeľky Odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Janky Burdovej predseda úradu Karol Mitrík uvítal podnet členov parlamentu na konanie či nekonanie banského úradu v súvislosti s predajom vyťaženého zlata na Slovensku. "Považuje ho za veľmi zaujímavý a rozhodol o prvej analýze témy Analytickou jednotkou NKÚ SR," povedala Burdová. Na základe výsledku analýzy by táto téma mohla byť zaradená už do plánu kontrol na rok 2020.

Postup podľa platnej legislatívy

Banský úrad sa obhajuje tým, že postupuje riadne podľa platnej legislatívy a nepovolil žiadnu výnimku v rozpore s pravidlami. "HBÚ je pripravený výšku stanovenej sadzby úhrady obhájiť aj pred prípadnou kontrolou," uviedol predseda HBÚ Peter Kúkelčík. Firma Slovenská banská, spol. s r.o. podľa neho používa správnu sadzbu úhrady 0,1 %, nakoľko nepredáva zlato, ale koncentrát viacerých metalických rúd.

Podľa SaS sa však uvedená sadzba na zlato a striebro nevzťahuje a firma by mala u týchto kovov používať sadzbu 5 %. Ročne sa v tejto stredoslovenskej lokalite vyťaží okolo 500 kilogramov zlata, z ktorých by mal podľa liberálov štát dostať poplatky vo výške 400.000 eur, zatiaľ čo v súčasnosti dostáva 8000 eur.

Banský úrad upozornil, že povolenie na ťažbu v Hodruši bolo historicky vydané už v roku 1961 pre dobývanie medenej rudy a neskôr, v rokoch 2004 a 2011, bolo rozšírené na polymetalické rudy s prevládajúcim výskytom medi, olova a zinku. Zlato sa v tomto koncentráte podľa HBÚ vyskytuje iba v minimálnom množstve. Podľa poslanca Národnej rady SR za SaS Karola Galeka je však ťažba zlata v tomto prípade najvýnosnejšia a prináša najväčšie tržby.

Zlato v koncentráte

Ťažbári podľa liberálov využívajú výnimku v zákone na zníženú sadzbu odvodu neoprávnene. HBÚ označil túto kritiku za zavádzajúcu a neodbornú. Podľa banského úradu nie je totiž možné prepočítať množstvo zlata a striebra v koncentráte na svetové ceny na komoditnej burze kovov.

"Kvalita zlata obsiahnutého v koncentráte nemá v žiadnom prípade hodnotu potrebnú na jeho ocenenie z pohľadu reálnej trhovej ceny, kde musí mať zlato ako komodita rýdzosť vyššiu ako 99 %," uviedol Kúkelčík. Podľa HBÚ neboli v posledných rokoch zistené nedostatky v pravidelných štvrťročných kontrolách úhrad ťažbárskou spoločnosťou, a preto nebol ani dôvod na vykonanie účelovej inšpekcie v samotnej organizácii.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá