Fico prispel zo svojich peňazí na Dankov projekt veľkého stožiara

Fico prispel zo svojich peňazí na Dankov projekt veľkého stožiara
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Poslanecký klub vládnej strany Smer-SD na výstavbu stožiara so štátnou vlajkou pred budovou Národnej rady SR vyčlenil päťtisíc eur. Informoval o tom hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. Poslanecký klub Smeru podporil iniciatívu predsedu NR SR Andreja Danka.

Prehlbovanie vlastenectva

„Iniciatívu predsedu NR SR podporil aj predseda strany Smer-SD Robert Fico osobným darom tisíc eur," uviedol Mažgút. Strana Smer-SD považuje pozitívne zviditeľňovanie štátnych symbolov a prehlbovanie vlastenectva za správnu štátnu politiku, a preto bude vždy pripravená podobné aktivity podporovať, dodal.

Kancelárii Národnej rady SR môže prispieť na výstavbu aj verejnosť. Kancelária NR SR eviduje zvýšený záujem o poskytnutie finančných príspevkov na osadenie vlajkového stožiara pred budovou parlamentu. Informoval o tom odbor komunikácie s verejnosťou a médiami Kancelárie NR SR s tým, že ubehlo iba desať dní od zverejnenia darovacích podmienok a čísla účtu.

„Za desať dní je rozpracovaných niekoľko desiatok darovacích zmlúv v úhrnnej hodnote viac ako 35-tisíc eur. Teší nás, že množstvo občanov, ktorí osobne prispeli na podporu tohto zámeru, sa stotožnilo s myšlienkou dôstojnej reprezentácie štátnej vlajky SR pred národnou radou a rozhodli sa podporiť týmto spôsobom našu národnú hrdosť. Tento zámer bol opakovane prehodnocovaný už aj počas dávnejších volebných období. Vo viacerých svetových metropolách sú veľkorozmerné štátne vlajky pred zákonodarnými zbormi či inými spoločensky a historicky významnými budovami štandardom. Spomenúť môžeme susedný maďarský parlament v Budapešti, nemecký Bundestag či španielsky parlament v Madride. Slovensko sa tak pridá k tým štátom, ktoré si vedia uctiť svoje štátne znaky,“ povedal v tejto súvislosti vedúci kancelárie parlamentu Daniel Guspan.

Danko popiera preteky

Realizácia projektu vzbudila veľký záujem verejnosti, preto Kancelária Národnej rady SR zverejnila čísla účtu a tiež podmienky, ktoré musel potenciálny darca splniť. Vzhľadom na doterajšiu intenzitu a výšku darcovských príspevkov je podľa Kancelárie NR SR vysoko pravdepodobné, že čoskoro suma dosiahne náklady osadenia stožiara.

Výstavba stožiara pred budovou Národnej rady SR nie sú podľa Andreja Danka preteky s veľkosťou iných stožiarov. Ide o to, aby Slovensko malo svoj stožiar. Povedal to 17. júla s tým, že stožiare sú bežné aj v iných krajinách, nielen v Maďarsku. Informoval, že sám na výstavbu prispel 9 000 eur. Zemné práce stoja 16-tisíc bez DPH, ďalšie časti vyjdú na 38-tisíc. Dodal, že ešte pred výstavbou 30-metrového stožiara kontaktovali všetky zodpovedné úrady, vrátane pamiatkarov. Tento proces trval rok, dodal. Bude rád, ak sa stožiar podarí dokončiť 1. septembra. „Žiadna partizánčina sa tu nedeje," povedal vtedy Danko na brífingu pred NR SR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá