Rozhodli o Kunsthalle, obe inštitúcie našli spoločnú reč

TA3 SITA
2.8.2019 15:43

Ministerstvo kultúry a Kunsthalle Bratislava sa dohodli na procese osamostatnenia tejto inštitúcie. Na svojej webstránke o tom informuje ministerstvo.

Rozhodli o Kunsthalle, obe inštitúcie našli spoločnú reč
SITA/Branislav Bibel

Priestory sa nezmenia ani nezmenšia

„Po piatich rokoch od svojho vzniku sa kunsthalle k 1. januáru 2020 stane štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR, ktorej sídlo bude v Dome umenia v Bratislave," uviedol v zverejnenej správe rezort kultúry. Nová organizácia bude hospodáriť s rozpočtom 400-tisíc eur. Ako ďalej avizuje rezort, vyriešila sa aj otázka sídla KHB. Výstavné a administratívne priestory, ktoré Kunsthalle Bratislava v súčasnosti užíva v bratislavskom Dome umenia, „sa nijak nezmenia ani nezmenšia". Národné osvetové centrum uzavrie s Kunsthalle Bratislava od 1. januára budúceho roka novú nájomnú zmluvu na päť rokov. Ako ďalej informuje MK SR, ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú teší, že odborníci z MK SR a KHB „odložili emócie", sadli si za stôl a našli spoločnú reč. Pripomenula, že dodržala svoj sľub, ktorý dala 8. apríla na pôde Vysokej školy výtvarných umení.

Kunsthalle Bratislava je nezbierkotvorná galéria a v svojom sídle v Dome umenia na bratislavskom Námestí SNP predstavuje tvorbu súčasných domácich a zahraničných vizuálnych umelcov. Výtvarná obec Slovenska sa dožadovala vzniku takejto inštitúcie od roku 1990. KHB vznikla z rozhodnutia MK SR k 1. januáru 2014 ako výsledok dlhoročnej snahy výtvarníkov, teoretikov a aj širokej verejnosti vytvoriť v hlavnom meste reprezentatívny priestor pre súčasné výtvarné umenie.

Potrebuje zrekonštruovať

Pôvodne bola KHB založená ako Slovenské centrum vizuálnych umení a patrila pod Národné osvetové centrum. Od júla 2016 sa stala časťou SNG s osobitným štatútom. Podľa ministerstva kultúry malo byť prvé aj druhé organizačné riešenie dočasné. V Dome umenia pôsobí aj Národné osvetové centrum, Literárne informačné centrum a je tu tiež predajňa ÚĽUV. MK však upozorňuje, že Dom umenia je v zlom technickom stave a potrebuje rekonštrukciu. Počas nej bude potrebné dočasne premiestniť všetky štyri organizácie, ktoré Dom umenia užívajú.

Výtvarníci, ale aj ďalší predstavitelia kultúrnej obce od marca tohto roka bojovali za inštitucionálne osamostatnenie Kunsthalle Bratislava a zachovanie sídla v Dome umenia. V nadväznosti na neziskovú občiansko-kultúrnu iniciatívu #Stojím pri Kunsthalle vznikla v úvode apríla s týmto cieľom aj výzva s petíciou na internete. Výzva na osamostatnenie a zachovanie Kunsthalle Bratislava v Dome umenia bola zároveň vyhlásením výtvarnej a kultúrnej obce Slovenska k snahám MK a NOC „zrušiť pôsobenie KHB v priestoroch Domu umenia a zriadiť tam tzv. Kreatívne centrum“. Petíciu k výzve podpísali mnohí výtvarní umelci, kurátori, pedagógovia vysokých škôl výtvarného zamerania, predstavitelia umeleckých inštitúcií, spolkov, odborných platforiem a mnohí ďalší.

Signatári výzvy sa obrátili na ministerstvo kultúry so štyrmi požiadavkami. Konkrétne žiadali o samostatnosť a právnu subjektivitu KHB. Chceli tiež stabilizáciu kunsthalle v Dome umenia a odovzdanie správy Domu umenia pod KHB. Požadovali aj koncepčné riešenie oblasti kreatívneho priemyslu, ktoré nebude na úkor už existujúcich kultúrnych inštitúcií. Napokon chceli od ministerstva kultúry nevyhnutný otvorený a odborný dialóg pred plánovanými zmenami v oblasti umenia a kultúry.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok