Košický U. S. Steel vykázal prvú stratu za posledné roky

Košický U. S. Steel vykázal prvú stratu za posledné roky
Zdroj foto: TASR/František Iván
Košický U. S. Steel vykázal v druhom štvrťroku tohto roka prvú kvartálnu stratu od začiatku roka 2016. Podľa údajov zverejnených materskou spoločnosťou U. S. Steel Corporation, totiž jej európsky segment zahŕňajúci iba košickú fabriku, vykázal pred úrokmi a zdanením v druhom štvrťroku stratu v objeme 10 mil. USD.

Ešte v prvom kvartáli pritom evidoval zisk na úrovni 29 mil. USD. Výnosy U. S. Steelu v Košiciach klesli zo 740 mil. USD počas prvých troch mesiacov roka na 681 mil. USD v druhom štvrťroku. Medziročne to znamenalo pokles až o vyše 21 %.

Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, v košickej oceliarni v období od apríla do júna klesla aj výroba, keď sa dodávky ocele znížili medzikvartálne o 5,6 % a medziročne dokonca o vyše 13 % na 1,004 milióna ton. Priemerná cena za tonu dodanej ocele pritom klesla medziročne o viac ako 50 USD na 652 USD. V závode U. S. Steel v Košiciach sa pritom v druhom kvartáli vyprodukovalo 1,148 milióna ton surovej ocele, čo znamenalo využitie výrobných kapacít na 92 %.

Zhoršovanie situácie na trhu a tlak na pokles cien ocele v Európe je pritom aj argumentom vedenia americkej spoločnosti pri plánovanom prepúšťaní zamestnancov v košickej fabrike. Vedenie U. S. Steelu totiž v piatok 19. júla oznámilo, že v období do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v U. S. Steel Košice a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500 ľudí. V druhej polovici júna oznámila spoločnosť znižovanie výroby železa a ocele odstavením jednej z troch vysokých pecí a od 1. mája sa v U. S. Steele pracuje v štvordňovom pracovnom týždni. V košickom U. S. Steele pracuje takmer 12 tisíc zamestnancov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá