Záplavy na juhu Japonska si vyžiadali najmenej 19 obetí

Záplavy na juhu Japonska si vyžiadali najmenej 19 obetí
Zdroj foto: SITA
Najmenej 19 obetí na životoch a osem nezvestných si na juhojaponskom ostrove Kjúšu vyžiadali doteraz rekordné prívalové dažde, ktoré vyvolali zosuvy pôdy a záplavy. Informovali o tom japonské médiá.

V meste Aso, kde zahynulo 17 ľudí, vyzvali úrady jeho 28.000 obyvateľov, aby z mesta ušli, pretože v oblasti sa očakávajú počas dňa ďalšie dažďové zrážky, oznámila televízia NHK. V Minami Aso zomrel jeden človek a ďalší v Takete. V oboch prípadoch domy zmietli zosuvy pôdy. V oblasti vo štvrtok napršalo rekordných 500 milimetrov zrážok, uviedla NHK. Päť ľudí je nezvestných v Aso a po jednom v Minami Aso, Takete a Takamori.

Japonská meteorologická agentúra uviedla, že v niektorých častiach ostrova dosiahli zrážky, ktoré sa začali vo štvrtok skoro ráno, nevídanej úrovne. Agentúra varovala pred ďalšími zosuvmi a záplavami na severe ostrova Kjúšu, keďže sa očakáva, že bude ďalej pršať. Výpadky elektriny postihli 10.100 domácností v prefektúrach Kumamoto a Oita, na niektorých miestach boli čiastočne narušené služby mobilných operátorov a pozemné telefónne linky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá