Na veľký stožiar nad parlamentom chcú prispieť aj občania

Pred budovou parlamentu sa čoskoro vztýči 30 metrov vysoký stožiar. Realizácia projektu podľa Kancelárie NR SR vzbudila veľký záujem verejnosti a občania chcú prispieť na projekt tisíckami eur.

Chcú prispieť na vlajkový stožiar

Kancelária Národnej rady SR eviduje zvýšený záujem o poskytnutie finančných príspevkov na osadenie vlajkového stožiara pred budovou parlamentu. Informoval o tom odbor komunikácie s verejnosťou a médiami Kancelárie NR SR s tým, že ubehlo iba desať dní od zverejnenia darovacích podmienok a čísla účtu.

"Za desať dní je rozpracovaných niekoľko desiatok darovacích zmlúv v úhrnnej hodnote viac ako 35 tisíc eur. Teší nás, že množstvo občanov, ktorí osobne prispeli na podporu tohto zámeru, sa stotožnilo s myšlienkou dôstojnej reprezentácie štátnej vlajky SR pred národnou radou a rozhodli sa podporiť týmto spôsobom našu národnú hrdosť. Tento zámer bol opakovane prehodnocovaný už aj počas dávnejších volebných období. Vo viacerých svetových metropolách sú veľkorozmerné štátne vlajky pred zákonodarnými zbormi či inými spoločensky a historicky významnými budovami štandardom. Spomenúť môžeme susedný maďarský parlament v Budapešti, nemecký Bundestag či španielsky parlament v Madride. Slovensko sa tak pridá k tým štátom, ktoré si vedia uctiť svoje štátne znaky,“ povedal v tejto súvislosti vedúci kancelárie parlamentu Daniel Guspan.

Najväčšia vlajka Slovenskej republiky

Realizácia projektu vzbudila veľký záujem verejnosti, preto Kancelária Národnej rady SR zverejnila čísla účtu a tiež podmienky, ktoré musel potenciálny darca splniť. Vzhľadom na doterajšiu intenzitu a výšku darcovských príspevkov je podľa Kancelárie NR SR vysoko pravdepodobné, že čoskoro suma dosiahne náklady osadenia stožiara.

Výstavba stožiara pred budovou Národnej rady SR nie sú podľa predsedu NR SR Andreja Danka preteky s veľkosťou iných stožiarov, ide o to, aby Slovensko malo svoj stožiar. Povedal to 17. júla s tým, že stožiare sú bežné aj v iných krajinách, nielen v Maďarsku. Informoval, že sám na výstavbu prispel sumou 9 000 eur. Zemné práce stoja 16-tisíc bez DPH, ďalšie časti vyjdú na 38-tisíc. Dodal, že ešte pred výstavbou 30-metrového stožiaru kontaktovali všetky zodpovedné úrady, vrátane pamiatkarov. Tento proces trval rok, dodal. Bude rád, ak sa stožiar podarí dokončiť 1. septembra. "Žiadna partizánčina sa tu nedeje," povedal Danko na brífingu pred NR SR.

 

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá