Vystrelenie rakiet bolo varovanie pre Južnú Kóreu, odkázal Kim

Kórejská ľudovodemokratická republika v piatok potvrdila, že deň predtým otestovala nový typ riadenej strely, pričom na to dozeral líder krajiny Kim Čong-un.

Na USA neútočia

Testovanie dvoch rakiet malo byť "vážnym varovaním" pre Južnú Kóreu. Informovali o tom severokórejské štátne médiá, ktoré citovali Kima. Jeho posolstvo bolo adresované "juhokórejským vojnovým štváčom v armáde".

Vyhlásenie prišlo v čase, keď sa americkí a severokórejskí predstavitelia usilujú zorganizovať ďalšie rokovania po nedávnom stretnutí Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpon na kórejských hraniciach, ktoré malo posunúť vpred stagnujúce rokovania o jadrovom programe KĽDR. Hoci Severná Kórea ostro skritizovala svojho južného suseda, na Spojené štáty neútočila. Pchjongjang však vyjadril svoj hnev nad tým, že Soul kúpil americké stíhačky aj nad plánovanými juhokórejsko-americkými vojenskými cvičeniami, ktoré sú podľa neho prípravou na inváziu.

Kórejská centrálna tlačová agentúra citovala Kima, ako sa po testovaní vyjadril, že rakety je "ťažké zachytiť" pre ich "plachtenie v nízkej výške a letovú dráhu taktickej riadenej strely". Podľa severokórejského vodcu je vlastníctvo "takéhoto najmodernejšieho zbrojného systému" veľmi dôležité pre posilnenie ozbrojených zložiek krajiny a garanciu národnej bezpečnosti.

TOP videá

Strely krátkeho doletu

Juhokórejskí predstavitelia vo štvrtok uviedli, že severokórejské rakety sú nový typ balistických striel krátkeho doletu a na zistenie bližších informácií je potrebná detailná analýza. Podľa mnohých odborníkov sú rakety pravdepodobne severokórejskou verziou ruskej strely Iskander - balistickej rakety krátkeho doletu schopnej uniesť aj jadrovú hlavicu. Iskandery má Rusko v arzenáli po viac ako desaťročie.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie v piatok testovanie rakiet označilo za "činy provokácie", ktoré nepomáhajú "úsiliu o zmiernenie vojenského napätia na Kórejskom polostrove". Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia zase vyzvala, aby už nevznikli nové provokácie, a povedala tiež, že Spojené štáty sú oddané diplomacii s KĽDR a budú pokračovať v úsilí o napredovanie fungujúcich rokovaní s krajinou.

Štvrtkové vystrelenie rakiet bolo prvé známe testovanie striel zo strany KĽDR za uplynulé dva mesiace. V máji krajina vystrelila do mora tri rakety.

Bezpečnostná rada OSN Severnej Kórei zakázala odpaľovanie striel s použitím balistickej technológie. A hoci si zrejme KĽDR vyslúži za testovanie medzinárodný nesúhlas, pravdepodobne však na ňu neuvalia ďalšie sankcie. BR OSN na Severnú Kóreu zvyčajne uvalila nové sankcie, keď testovala balistické strely dlhého doletu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá