Čaputová si pri parížskom observatóriu uctila pamiatku Štefánika

Čaputová si pri parížskom observatóriu uctila pamiatku Štefánika
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Prezidentka Zuzana Čaputová položila veniec k pamätníku Milana Rastislava Štefánika v areáli observatória v meste Meudon v metropolitnej oblasti Paríža.

Štefánik v meudonskom observatóriu, ktoré sa nachádza iba niekoľko kilometrov na juhozápad od centra Paríža, pôsobil na začiatku 20. storočia ako astronóm.

Čaputová vyzdvihla Štefánikov odkaz aj pri stredajšom stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Elyzejskom paláci. Ako uviedla, Štefánik, ktorý tragicky zahynul pred 100 rokmi, sa pričinil o historicky dobré vzťahy medzi Slovenskom a Francúzskom, pričom Francúzsko zohralo dôležitú rolu aj pri vzniku Československa.

"Odkaz generála Štefánika je dôkazom, že hlboké vnútorné vlastenectvo nie je v rozpore so silnou európskou identitou a globálnym myslením,"
vyhlásila Čaputová. Zdôraznila, že do Paríža prišla reprezentovať Slovensko ako krajinu, ktorá vo vysokej miere podporuje členstvo a integráciu v Európskej únii. Ako o tom ešte začiatkom tohto roka informovalo slovenské ministerstvo kultúry, SR prispeje na rekonštrukciu observatória v Meudone sumou 350.000 eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá