FIFA: Havelange a Teixeira prevzali úplatky vo výške 22 miliónov frankov

FIFA: Havelange a Teixeira prevzali úplatky vo výške 22 miliónov frankov
Zdroj foto: SITA
Švajčiarsky najvyšší súd nariadil v stredu zverejnenie dokumentu, ktorý prezrádza totožnosť popredných funkcionárov FIFA, ktorí prevzali od marketingového partnera miliónové provízie za zmluvy týkajúce sa majstrovstiev sveta.

FIFA následne publikovala zložku, podľa ktorej jej bývalý prezident Joao Havelange a bývalý šéf brazílskeho zväzu Ricardo Teixeira zinkasovali v rokoch 1992 až 2000 dovedna 22 miliónov švajčiarskych frankov.
Súd vyhlásil, že je vo verejnom záujme, aby sa päť spravodajských organizácií dostalo ku kópiám dokumentov, podľa ktorých marketingová agentúra ISL vyplatila úplatky. V roku 2001 pritom ISL ohlásila bankrot. Rozhodnutie súdu zvrátilo úsilie odporcov, ktorí sa snažili zamedziť zverejneniu informácií.

Vo všeobecnosti sa predpokladalo, že kauza sa týka bývalého prezidenta FIFA a jeho bývalého zaťa Teixeiru, čo potvrdili aj dokumenty od FIFA. V zložke sa tiež spomína, že v máji 2010 funkcionári vyplatili späť sumu 5,5 milióna švajčiarskych frankov pod podmienkou zachovania utajenosti ich identity.

Teixeira však dostal na účet minimálne 12,74 miliónov frankov a Havelange získal v roku 1997 1,5 milióna frankov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá