Mladá aktivistka získala Cenu slobody, pózovala s veteránmi

Mladá aktivistka získala Cenu slobody, pózovala s veteránmi
Zdroj foto: SITA/AP
Severofrancúzsky región Normandia vyzdvihol prácu švédskej environmentálnej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorej udelil ako vôbec prvej osobe svoju Cenu slobody. Mladá Švédka si ocenenie prevzala v meste Caen, pričom pózovala s dvoma veteránmi z vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii - Charlesom Normanom Shayom a Léonom Gautierom.

Ešte v júni si región pripomenul 75. výročie tejto operácie z druhej svetovej vojny, známej aj ako Deň D. "Myslím si, že to najmenšie, čo môžeme urobiť, aby sme im vzdali poctu, je prestať s ničením toho istého sveta, za ktorého záchranu Charles, Léon a ich priatelia či kolegovia tak ťažko bojovali," povedala 16-ročná Thunbergová, známa ako popredná osobnosť svetového hnutia proti zmene klímy.

Aktivistka varovala, že v súčasnosti svet speje k stavu, keď "môžu byť vysídlené miliardy ľudí" pre stratu "najzákladnejších životných podmienok". Niektoré časti planéty sa podľa nej môžu stať v určitých obdobiach roka neobývateľnými, čo je však stále možné odvrátiť.

Ďalšími favoritmi na získanie spomínanej ceny s finančnou odmenou vo výške 25.000 eur boli väznený saudskoarabský blogér Ráif Badawí a nezvestný čínsky fotograf Lu Kuang, doplnila agentúra DPA. Thunbergová chce podľa medializovaných informácií túto sumu rozdeliť medzi štyri environmentálne organizácie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá