Španielsko chce privatizovať a zvýšiť DPH na 21 percent

Aktualizované:
Španielsko chce privatizovať a zvýšiť DPH na 21 percent
Zdroj foto: SITA
Španielsky premiér Mariano Rajoy v stredu povedal, že zvýši daň z pridanej hodnoty o tri percentuálne body na 21 percent. Tento krok je súčasťou rozsiahleho balíka zvyšovania daní a škrtov výdavkov, ktorými chce krajina počas nasledujúceho dva a pol roka znížiť schodok rozpočtu o 65 mld. eur.

Rajoy tiež povedal, že pripravuje nové dane pre energetický sektor, ktoré sa budú týkať domácností aj spoločností. Ďalej uviedol, že Španielsko môže sprivatizovať majetok niektorých letísk, železníc a prístavov. 

Španielsko sa v dôsledku hlbokej recesie, vysokej nezamestnanosti a klesajúcim príjmom z daní nedarí splniť cieľ znižovania deficitu, na ktorom sa dohodlo s EÚ. Ministri financií eurozóny v utorok predĺžili Španielsku o jeden rok termín, dokedy má krajina konsolidovať svoje verejné financie. Vláda v Madride tak musí stlačiť svoj rozpočtový deficit na požadované 3 percentá hrubého domáceho produktu do roku 2014.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Európa opatrenia víta

Nové dane a škrty výdavkov, ktoré španielska vláda ohlásila v stredu, pomôžu krajine splniť prísne fiškálne ciele, na ktorých sa dohodla s Európskou úniou. Informovala o tom Európska komisia.

"Vítame nové fiškálne opatrenia, ktoré v stredu predstavila španielska vláda,“ povedal hovorca eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehna. "Je to dôležitý krok, aby sa zabezpečilo splnenie fiškálnych cieľov pre tento rok,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá