Veľká razia v Taliansku. Extrémistom zhabali raketu vzduch-vzduch

Talianska polícia oznámila, že pri zásahoch proti pravicovo-extrémistickým skupinám vo viacerých mestách zhabala neonacistickú propagandu a rôzne zbrane vrátane rakety vzduch-vzduch.

Členovia týchto skupín sú podozriví z podporovania proruských povstalcov bojujúcich proti ukrajinskej armáde v Donbase. "Počas operácie bola zhabaná dokonale funkčná raketa vzduch-vzduch, akú používa armáda Kataru," uviedla polícia vo vyhlásení. Okrem rakety francúzskej značky Matra sa našli ďalšie sofistikované zbrane, ako sú automatické útočné pušky "najnovšej generácie" a raketomety.

Polícia pri zásahoch zatkla tri osoby. Jednou z nich je 50-ročný Fabio Del Bergiolo, bývalý kandidát talianskej neofašistickej strany Forza Nuova. Zvyšné dve osoby - 42-ročného Švajčiara a 51-ročného Taliana - polícia zatkla blízko letiska Forli pre podozrenie, že sa spomínanú raketu pokúšali predať. Operáciu proti pravicovým extrémistom riadil z Turína policajný útvar DIGOS (Oddelenie pre všeobecné vyšetrovanie a špeciálne operácie), ktorý sa venuje v prevažnej miere boju proti terorizmu a organizovanému zločinu. Asistovali mu policajné oddelenia v mestách Forli, Miláno, Novara a Varese.

"Máme určitú predstavu o tom, na čo mohlo byť zhabané vybavenie použité, ale nechceme špekulovať," povedal pred novinármi turínsky policajný komisár Giuseppe De Matteis. Podľa predstaviteľa protiteroristického oddelenia polície Eugenia Spinu zatiaľ nič nenaznačuje, že by extrémisti zbrane plánovali bezprostredne použiť. Talianska polícia uskutočnila v uplynulých týždňoch viacero zásahov proti krajnej pravici v okolí Turína.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá