Turecko prijalo ďalšie komponenty S-400, USA hrozí sankciami

V Turecku pristálo už ôsme lietadlo so súčasťami ruského raketového systému S-400. Informovala o tom agentúra Anadolu, ktorá sa odvolala na turecké ministerstvo obrany. Rozhodnutie uprednostniť ruské rakety pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi.

Už ôsme ruské nákladné lietadlo dopravilo do Turecka ďalšie prvky raketového systému S-400. Podobne ako v uplynulých dňoch lietadlo pristálo na leteckej základni Mürted neďaleko Ankary. Rusko začalo dodávať komponenty S-400 do Turecka minulý piatok. Zároveň v tým prebiehajú školenia príslušníkov tureckej armády, ktorá má tieto systémy používať.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi — spojencami v Severoatlantickej aliancii. Spojené štáty v tejto súvislosti Turecku pohrozili sankciami a vyradením zo spoločného programu vývoja bojových lietadiel typu F-35 i z ďalšej vojenskej spolupráce. Podľa nedeľnej správy agentúry Bloomberg by k uvaleniu týchto sankcií mohlo dôjsť na budúci týždeň.

Prvé správy o rokovaniach o dodávke S-400 Turecku sa objavili v novembri 2016. Uzavretie zmluvy, na základe ktorej má Rusko dodať Turecku štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov, bolo potvrdené v septembri 2017. Turecká strana vopred avizovala, že dodávky súčastí S-400 sa budú realizovať letecky. Zatiaľ nie je známe, kedy bude ruský systém v Turecku sprevádzkovaný.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá