Skladali ste už Rubikovu pomstu? Slávna kocka oslavuje 45 rokov

Skladali ste už Rubikovu pomstu? Slávna kocka oslavuje 45 rokov
Zdroj foto: SITA/AP
Rubikova kocka, ktorá sa dostala dokonca aj do Oxfordského slovníka anglického jazyka ako Rubik's Cube, má v tomto roku 45 rokov.

Najskôr nezaujala

Vynálezca tohto hlavolamu, maďarský architekt, dizajnér a sochár Ernő Rubik, oslavuje 13. júla 75 rokov. Dátum narodenia Ernőa Rubika, 13. júl, sa stal Medzinárodným dňom rébusov a hlavolamov. Jeden z najznámejších tvorcov hlavolamov Ernő Rubik sa narodil 13. júla 1944 v Budapešti v rodine leteckého inžiniera a spisovateľky. Vyštudoval architektúru a dizajnérstvo interiérov na Technickej univerzite v Budapešti, kde promoval v roku 1967. V rokoch 1971-75 pracoval ako architekt na Univerzite umeleckého priemyslu a dizajnu v Budapešti. Študentom prednášal o možnostiach kombinovania tvarov a častí a učil ich vnímať geometriu priestorovo.

Už v tom čase sa zamýšľal nad vytvorením priestorového hlavolamu, na ktorom by zužitkoval svoje znalosti. Dotyčným mechanickým hlavolamom sa napokon v roku 1974 stala kocka pozostávajúca z rôznofarebných menších kociek pričom cieľom je, aby v zloženom stave kocka mala každú veľkú stranu jednofarebnú. Štandardne má kocka 3x3x3 menších kociek. Rubik kocku patentoval pod názvom Magická kocka 30. januára 1975 pod číslom HU170062.

Dostupné sú aj iné varianty kocky - 2x2x2, 4x4x4, nazývaná aj Rubikova pomsta, či 5x5x5. Vo vnútri kocky je mechanizmus umožňujúci ľubovoľnú vrstvu deviatich menších kociek otočiť. V roku 1979 bola kocka predstavená na veľtrhu v Norimbergu, ale bez úspechu. Až v nasledujúcom roku po prezentácii Magickej kocky v Londýne, Paríži a New Yorku sa dostavil aj úspech. Odborník na hračky maďarsko-židovského pôvodu Tom Kremer (1930-2017) predvídal obchodný potenciál kocky a podieľal sa na rokovaniach o podpisovaní licenčných zmlúv a predaji.

Majstrovstvá v rýchlosti skladania

V 80. rokoch 20. storočia sa Rubikova kocka stala celosvetovým hitom. Už 5. júna 1982 sa v Budapešti konali prvé majstrovstvá sveta v rýchlosti skladania Rubikovej kocky. V hlavnom meste Maďarska vtedy súťažilo 19 "pretekárov" - najrýchlejší bol Minh Thai z USA s časom 22,95 sekundy. Mimochodom, v tomto roku sú majstrovstvá sveta v rýchlosti skladania Rubikovej kocky stanovené na 11.-14. júla 2019 v austrálskom Melbourne. Najnovší rekord v skladaní Rubikovej kocky drží Tu Jü-šeng z Číny z 24. novembra 2018, keď Rubikovu kocku 3x3x3 zložil za 3,47 sekundy.

V 80. rokoch 20. storočia sa podarilo predať vyše 100 miliónov kusov Rubikovej kocky. V Maďarsku sa Rubik stal redaktorom časopisu o hrách v časopise ...És játék (...A hry). V roku 1987 pracoval ako profesor na plný úväzok. Začiatkom 90. rokov zasadol do predsedníckeho kresla Maďarskej akadémie inžinierstva (Magyar Mérnöki Akadémia), kde založil Medzinárodnú Rubikovu nadáciu podporujúcu osobitne talentovaných mladých inžinierov a priemyselných dizajnérov. Rubik je držiteľom viacerých maďarských i zahraničných ocenení.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá