Harabin si chce prevziať Homofóba roka, navrhli mu Dúhový Pride

10.7.2019 10:09

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin si prevezme anti-cenu Homofób roka, ktorú dostal za výrok o učení homosexuálov na ZŠ. Oznámil to na sociálnej sieti, pričom poznamenal aj to, že je človekom, ktorý hovorí "vždy pravdu". Organizátori mu navrhli, aby si cenu prevzal na pochode sexuálnych menšín.

Harabin si chce prevziať Homofóba roka, navrhli mu Dúhový Pride
Foto: SITA/AP

Človek, ktorý hovorí vždy pravdu

"Ak homofóbom roka má byť človek, ktorý len hovorí vždy pravdu, drží sa zákona, pokúša sa o spravodlivosť, chráni tradičnú rodinu a našu národnú identitu, tak budiš. V takom prípade vyhlasujem, že cenu prevezmem rád a s hrdosťou ako vyznamenanie aj za účasti celej mojej rodiny, pretože chcem ukázať manželke, rodinným príslušníkom, deťom a vnukom, že som príkladne chránil našu podstatu, kultúru, zvyky a tradície," napísal Harabin.

Výhru v siedmom ročníku ankety o anti-cenu Homofób roka Harabinovi priniesol výrok: "Nie je možné, aby na základných školách naše deti učili dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s ústavou."

Podľa Harabina je výrok vytrhnutý z kontextu. "Mojím cieľom bolo upriamiť pozornosť na fakt, že počas experimentálneho školského predmetu - Životológia - napríklad na Základnej škole v Pezinku, prednášali žiakom o svojom živote dvaja partneri, homosexuáli, o čom obsiahlejšie píšem aj vo svojej knihe Srdcom a svedomím, čo tvrdím, a bez najmenších pochybnosti sa nemýlim, je v rozpore s Ústavou SR. Tak za tento pravdivý výrok ma ocenili ako homofóba roka," napísal.

Harabin navrhuje Dudince

Odovzdanie ceny aktivistami Harabin navrhuje uskutočniť v liečebnom dome Rubín v Dudinciach, kde je na pooperačnej rehabilitácii, v prítomnosti kúpeľných hostí, ktorí podľa neho určite privítajú možnosť oceniť aktivistov búrlivým potleskom. "Zrejme sorosaktivistom nebude prekážať, keď natočím o ich akcii a preberaní ceny video," napísal na Facebooku.

Harabin na sociálnej sieti takisto uviedol, že aj medzi jeho priateľmi sa nachádzajú ľudia s homosexuálnou orientáciou. "Naše vzťahy môžem skutočne nazvať priateľskými. Nemám s nimi žiadny problém a oni nemajú žiadny problém so mnou. Chápu totiž, že je obrovský rozdiel medzi rešpektovaním inakosti a vnucovaním LGBT agendy," vysvetlil.

Víťazom siedmeho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa Harabin stal s veľkým predstihom. Medzi nominovanými bol aj ďalší prezidentský kandidát Róbert Mistrík, ktorý skončil druhý s veľkým odstupom. Ostatní traja nominovaní sú z radov cirkvi, a to kňaz Marián Kuffa, katolícky biskup Milan Chautur a trnavský arcibiskup Ján Orosch. Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko. Na hlasovaní sa na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob zúčastnilo rekordných vyše 40-tisíc ľudí.

Programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská reagovala, že aktivitám ako Homofób roka sa venujú dobrovoľnícky a do Dudiniec ísť nemôžu. "Ak si ju chce prevziať na verejnom mieste, navrhujeme na Dúhovom Pride. Predpokladáme, že sa nebojí svoje tvrdenia, ktoré v utorok ešte zdôraznil, vyargumentovať pred účastníkmi a účastníčkami," podotkla.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok