Vraj ich zadržiavali tri roky, veľvyslanectvu sa ozvali dvaja Slováci

Vraj ich zadržiavali tri roky, veľvyslanectvu sa ozvali dvaja Slováci
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračná fotografia)
Dvaja občania Slovenska sa v uplynulých dňoch obrátili z afrického Mali so žiadosťou o pomoc na slovenské veľvyslanectvo v Nigérii. Bezpečnostné zložky Mali podľa informácií redakcie denníka SME zadržiavali oboch mužov za nejasných okolností zhruba tri roky.

Požiadali o pomoc

Denník o tom informuje na svojom spravodajskom portáli s tým, že oboch malijské orgány v uplynulých dňoch prepustili. Podľa denníka SME prípady mužov, ktorí boli v Mali ako turisti, zrejme spolu nesúvisia. Redakcia pozná mená Slovákov.

Denník ďalej informuje, že obaja požiadali o pomoc slovenské veľvyslanectvo v Nigérii. Veľvyslanectvo jednému poskytlo konzulárnu asistenciu, potvrdil pre denník riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie Juraj Tomaga. Druhý muž podľa informácií SME kontaktoval veľvyslanectvo telefonicky cez miestnu sprostredkovateľku posledný júnový pondelok. „S pracovníkom veľvyslanectva sa dohodli, že žiadosť o pomoc aj s potrebnými dokladmi pošle e-mailom. Žiadny e-mail však už neprišiel. Muž o dva dni z Mali odletel smerom do Európy,“ píše denník.

V databáze evidovaní nie sú

„Hoci boli údajne roky nezvestní, v policajnej databáze hľadaných osôb zo Slovenska evidovaní nie sú. Databáza polície SR pritom zahŕňa aj ľudí, po ktorých bolo vyhlásené medzinárodné pátranie,“ uvádza sa ďalej v článku.

Denník SME pripomína, že v krajine platí výnimočný stav, v krajine sú časté teroristické útoky a pred cestovaním do Mali varuje aj ministerstvo zahraničných vecí. V krajine sú podľa Amnesty International preplnené väznice. Ľudia, ktorí v nich často čakajú len na pojednávanie, sú v zlých podmienkach. Denník na záver pripomína aj prípad bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Ľuboša Kosíka. Ten bol v malijskom väzení dva roky, začiatkom tohto roka ho uniesli – zadržala ho jednotka špeciálneho útvaru na boj proti terorizmu a nadnárodnému organizovanému zločinu. Po piatich mesiacoch ho prepustili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá