Zomrel oscarový americký herec Ernest Borgnine

Zomrel oscarový americký herec Ernest Borgnine
Zdroj foto: SITA
Oscarový americký herec Ernest Borgnine zomrel v nedeľu v Los Angeles vo veku 95 rokov. Skonal v kruhu svojej rodiny v nemocnici Cedars-Sinai Medical Center na zlyhanie obličiek, oznámila televízia ABC7 s odvolaním sa na jeho dlhoročného hovorcu Harryho Flynna.

Borgnine, vlastným menom Ermes Effron Borgnino, sa narodil 24. januára 1917 v Hamdene, štát Connecticut, v rodine talianskych prisťahovalcov. Od 50. rokov bol jedným z najznámejších charakterových hollywoodskych hercov. Objavil sa vo viac ako 180 televíznych a celovečerných filmoch a aktívny bol aj vo vysokom veku.

V roku 1935 nastúpil k námorníctvu a neskôr bojoval v druhej svetovej vojne. Po konci vojny pracoval ako továrenský robotník. Na popud svojej matky začal od roku 1947 chodiť do hereckej školy Randall's School of Drama v Hartforde a o dva roky neskôr debutoval na Broadwayi. V roku 1951 sa presťahoval do Los Angeles a získal svoju prvú filmovú úlohu - vo filme China Corsair hral Číňana.

Ako vynikajúci charakterový herec prerazil Borgnine v úlohe sadistického seržanta vo filmovej klasike Odtiaľto až na večnosť (1953), ktorá získala osem Oscarov a zahral si v nej po boku Burta Lancastera, Deborah Kerrovej či Franka Sinatru. Už o tri roky neskôr dostal Oscara aj sám Borgnine za hlavnú úlohu v romantickej dráme Marty (1955), v ktorej stvárnil mäsiara trpiaceho komplexom menejcennosti a veľkým ostychom pred ženami. K Oscarovi pribudli za túto rolu aj ďalšie ocenenia - National Board of Review, cena newyorských filmových kritikov a Zlatý glóbus.

"Zlaté časy" zažíval Borgnine najmä v 60., 70. a na začiatku 80. rokov, keď sa mu ponuky na charakterové vedľajšie úlohy len tak hrnuli. Z tohto obdobia možno spomenúť filmy Let Fénixa (1965), Tucet špinavcov (1967), The Wild Bunch (1969), Dobrodružstvo Poseidona (1972), Konvoj (1978) a Útek z New Yorku (1981).
Borgnine účinkoval aj v mnohých televíznych seriáloch, k najznámejším patrí Airwolf (1984). V posledných rokoch života sa objavil vo filmoch ako Gattaca (1997) a 11'09"01 (2002). V roku 2009 bol za hosťovanie v poslednej časti seriálu Pohotovosť tretíkrát nominovaný na cenu Emmy.

Za príspevok filmovému priemyslu dostal Borgnine svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy a v roku 1996 ho uviedli do westernovej Siene slávy. Borgnine bol päťkrát ženatý a zanechal po sebe tri deti. Od roku 1972 žil s Tovou Traesnaesovou. Jeho manželstvo s herečkou a speváčkou Ethel Mermanovou vydržalo v roku 1964 len 32 dní. Herec bol aktívnym  slobodomurárom.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá