Liptov rozozvučal folklór, vo Východnej sa ukázala i Čaputová

Liptovom sa opäť rozozvučal folklór. V prírodnom amfiteátri pod Tatrami odštartoval už 65. ročník najstaršieho a najrozsiahlejšieho festivalu Východná. Počas nasledujúceho predĺženého víkendu sa divákom predstaví 1300 účinkujúcich zo Slovenska ale aj okolitých krajín a Srbska.

Na festival sa rada vracia

"Rada sa vraciam na tento festival, lebo je dôležité osláviť náš jedinečný folklór. Bohatstvo Slovenska spočíva v našich ľuďoch, v pestrosti našich tradícií a v našej prírode. Každý región má svoje špecifické tradície, ktoré sú rozdielne. A pritom sme sa stretli spoločne, aby sme sa tešili z tejto rozmanitosti. Chcela by som poďakovať všetkým účinkujúcim, organizátorom a dobrovoľníkom, ktorí tieto tradície uchovávajú a rozvíjajú. Veľmi sa teším, že tu dnes večer môžem byť s vami," povedala na otváracom ceremoniáli Čaputová.

Podľa Alexandry Žilavej z oddelenia komunikácie a edičnej činnosti Národného osvetového centra v Bratislave je dnes prakticky už nemožné pozrieť si všetky diela, ktoré dlhoročný umelecký vedúci súboru Lúčnica Štefan Nosáľ vytvoril. "Na Folklórnom festivale Východná 2019 tak majú diváci jedinečnú možnosť vidieť to najlepšie z jeho tvorby,"podotkla Žilavá.

Počas takmer dvojhodinového vystúpenia sa diváci ocitli na podpolianskej svadbe, medzi dievčatami pri trepaní ľanu a pestovaní maku, zoznámili sa s fígľami mladých mužov pri starodávnom spôsobe mlátenia obilia alebo sa zabavili pri fľaškových hrách zo Zemplína. Ťahákom v piatok 5. júla bude SĽUK, ktorý vystúpi s hlavným programom o 17.30 h na Malej scéne. "Súbor, ktorý vznikol v roku 1949 pre oslavy SNP spojením najlepších amatérskych súborov, bude na Východnej spolu s divákmi oslavovať okrúhle narodeniny. Pri tejto príležitosti predstaví svoj reprezentačný hudobno-tanečný program 70 rokov. V ňom ponúkne pohľad na viaceré podoby hudobnej a tanečnej tvorby, ktoré formovali tradíciu a súčasnosť tohto umeleckého telesa," prezradila.

Tajuplný svet tanca a hudby

V sobotu 6. júla o 20.00 h na Veľkej scéne vystúpi Tanečné divadlo Ifjú Szivek, ktoré je jednou z najvýznamnejších umeleckých dielní maďarského folklórneho hnutia a umeleckého života Maďarov na Slovensku. Ich predstavenie s názvom Sedemdesiatsedem verbunkov nadviaže na tradíciu verbunkového tanca a ukáže jeho pestrosť a rôznorodosť. "Verbunkovým tancom sa lúčil mladý vojak pred odchodom na vojnu a dával ním najavo, že je pripravený na náročnú službu vo vojsku. Zároveň sa snažil tancom zapôsobiť na dievčatá," načrtla Žilová s tým, že vystúpenie Tanečného divadla Ifjú Szivek zavedie divákov do tajuplného sveta, v ktorom tanec a hudba boli ešte súčasťou každodenného života.

Folklórny festival Východná 2019 sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej a jeho organizátorom je Národné osvetové centrum a spoluorganizátorom obec Východná.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá