Grécky parlament vyslovil dôveru vláde premiéra Samarasa

Grécky parlament vyslovil dôveru vláde premiéra Samarasa
Zdroj foto: SITA
Grécky parlament podľa očakávania vyslovil v nedeľu večer dôveru vláde premiéra Antonisa Samarasa. Koaličný kabinet podporilo 179 poslancov, 121 bolo proti, oznámil predseda parlamentu Evangelos Meimarakis.

Novú vládu podporujú konzervatívci, socialisti a demokratická ľavica. Samaras počas trojdňovej rozpravy priznal, že Grécko zaostáva v plnení reforiem, na ktorých sa dohodlo s medzinárodnými veriteľmi. Ak Atény nebudú plniť podmienky záchranného balíka, hrozí im, že nedostanú ďalšiu splátku z úveru. Samaras v tejto súvislosti vyhlásil, že "veritelia musia prestať podkopávať snahy Grécka o zvládnutie krízy upozorneniami, že bude možno nútené odísť z eurozóny".

Opozícia zásadne nesúhlasí s úspornými a privatizačnými plánmi vlády. "Mám dojem, že čítam inzerát o predaji krajiny," povedal v rozprave šéf radikálnej ľavicovej strany SYRIZA Alexis Tsipras. Potenciálni kupci štátnych podnikov podľa neho prídu o svoje peniaze.

V Grécku sú momentálne na kontrolnej misii inšpektori Európskej únie (EÚ), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), takzvanej Trojky, ktorí majú preveriť stav ekonomiky a dnes zverejnia svoje prvé poznatky. Nová grécka vláda sa ich pokúša presvedčiť, aby Aténam zmiernili podmienky záchranného úveru a poskytli viac času na splnenie fiškálnych cieľov. Podľa novín Kathimerini sú však prvé zistenia Trojky negatívne a Grécku hrozí pozastavenie ďalšej pomoci.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá