Pre teploty je podľa klimatológa vhodné upraviť pracovnú dobu

Pre teploty je podľa klimatológa vhodné upraviť pracovnú dobu
Zdroj foto: SITA
Na pracoviskách, kde to je možné, je kvôli počasiu a teplotám vhodné upraviť pracovnú dobu. Aktuálne má u nás počasie taký charakter, ako je v lete samozrejmé napríklad v juhozápadnej alebo južnej Európe. Agentúru SITA o tom informoval klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavel Faško.

V konkrétnej situácii, ak si podľa jeho slov nechceme ubližovať, sa musíme prispôsobovať.

„Problémom je, že horúčavy trvajú viac dní po sebe a aj v noci a ráno sa ochladí len málo,“ uviedol Faško s dodatkom, že cez deň teplota v najteplejších oblastiach dosahuje viac ako 35 stupňov Celzia a nočné a ranné minimum niekedy neklesne pod 25 stupňov Celzia. Týmto sa prostredie prehrieva a človek je vystavený dlhodobému vplyvu takéhoto prostredia.

O tom, že otepľovanie klímy prinúti ľudí k zmene životného rytmu i na Slovensku, hovoril počas týždňa v parlamentnej rozprave i poslanec za OĽaNO Mikuláša Huba. Podľa neho si za takých desať rokov aj ľudia v SR budú musieť robiť poobede siestu a nepracovať, podobne, ako to v súčasnosti funguje napríklad v Španielsku či Taliansku. Huba to považuje za logické aj z hľadiska energetických nákladov na chladenie budov, napríklad v USA sa podľa neho už teraz vynakladá viac energie na chladenie budov, než na ich vykurovanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá